Tesla’nın otonom sürüş teknolojisinde korkutan hata!

14.12.2021
80
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-

Fiyasko haberlerinin ardı arkası kesilmeyen Tesla Full Self-Driving (FSD) teknolojisinin yeni betası çıktı. ‘FSD Beta 10.6’ sürüm numarasıyla …

Fiyasko haberlerinin ardı arkası kesilmeyen Tesla Full Self-Driving (FSD) teknolojisinin yeni betası çıktı. ‘FSD Beta 10.6’ sürüm numarasıyla araçlara gelen güncelleme, otonom sürüş sistemini iyileştirmesi beklenirken, aksine sürücü kazalarına yol açma potansiyeli olan başka sorunları beraberinde getirdi.

AI Addict isimli bir YouTube kanalı, Full Self-Driving Beta 10.6 güncellemesini yüklediği aracıyla 20 dakikalık bir test sürüşüne çıktı. O anları kameraya kaydederek YouTube’da paylaşan AI Addict, teknolojinin hala kusursuz olmadığını gözler önüne serdi.

Full Self-Driving (FSD) bir vatandaşı tehlikeye soktu

Videonun ilk dakikalarında, otomobil karmaşık yollarda değilken Full Self-Driving teknolojisi sorunsuz çalışıyor. Sürücünün müdahalesine ihtiyaç duymadan kendi kendine ilerlerken, ara yollara girilmesiyle birlikte FSD Beta 10.6 sürümündeki sıkıntılar ortaya çıkmaya başlıyor.

Sürüş esnasında Tesla’nın haritasında gecikme yaşandı. Araba kendini toplu taşımaların gitmesi gereken raylara doğru sürdü. Araç viraj alırken az kalsın yolda giden bir yayaya çarpacaktı, sürücünün direksiyona etmesiyle olası bir kazanın önüne geçildi. Ayrıca AI Addict, park halindeki bir kamyonla burun burunayken aracı manuel olarak kontrol etmekte de güçlük çekti.

Sürücü, Full Self-Driving nedeniyle ara sokaklarda bazen trafik ışığına çarpma tehlikesiyle karşı karşıya da kaldı. Son örnekte ise Tesla, yüksek sesle alarma geçerek sürücüye kontrolü yeniden devralması gerektiğini söyledi. Ciddi sorunlara rağmen test sürüşü kazasız belasız tamamlandı.

Tesla, binlerce aracını geri çağırdı

Tesla kullanıcılarının yaşadığı tek problem Full Self-Driving teknolojisi değil. Kasım ayında şirket, sürücüyü yeterince koruyamayacak seviyede hatalı olduğu tespit edilen hava yastıkları nedeniyle 7.600 adet 2021 Model S ve Model X araçlarını geri çağırdı.

Tesla, yırtık hava yastıklarının sürücüler için büyük bir risk yarattığını ifade etti. Eğer değişmezse, olası bir kazada sürücüleri iyi koruyamayacağını vurguladı. Araç sürücülerine verilen bilgide, Ocak ayında değişimlerin yapılacağı bildirildi. Değişim programı kapsamında sorunlu Model X ve Model S araçların sürücü hava yastıkları ücretsiz değiştirilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.