Hyundai ve Kia, ABD ’de “immobilizer” olmayan vasıtaların çalınması üzerinden dava edildi

05.12.2022
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Hyundai ve Kia, ABD ’de “immobilizer” olmayan vasıtaların çalınması üzerinden dava edildi

TikTok üzerinden bir hayli şey bilinebiliyor. Ortaya çıktığı kadarıyla bunlar arasında bazı Hyundai ve Kia vasıtaların çalınması da yer alıyor.

Son yarıyılın en popüler platformu olan TikTok üzerinde bir hayli “alan okuma” yapılıyor. Şirket bu zaman zaman makûs sonuçlar doğuran çevrimiçi alan okumalar için şu açıklamayı geçiyor: “Genelde insanların güç bir şeyi yaparken kendi videolarını sürükleyip, başkalarını da bu hareketi tekerrür etmeye teşvik etmek emelli bu videoları çevrimiçi olarak paylaşmalarını kapsar. Bu alan okumaların çoğu cümbüşlü ve tehlikesizdir, ancak kimileri ciddi yaralanma riski de dahil olmak üzere hasarlı tavırları teşvik eder. Topluluk Kaidelerimiz, riskli alan okumaları yasaklamaktadır.”

İşte bu alan okumalardan birisinin merkezinde Hyundai ve Kia vasıtalar yer aldı. ABD ’de viral olan bu hadisenin arkasında bütün olarak 2011-2022 seneleri arasında üretilen Hyundai ve 2015-2021 seneleri arasında üretilen Kia vasıtalar yer aldı. Makûs hedefli şahıslar, bu vasıtaları bir USB kablosu ve tornavida ile çalabileceğini keşfetti. Bunu muhtemel kılan ise bahsi geçen vasıtalarda immobilizer sisteminin kullanılmıyor olması oldu.

Söylendiği kadarıyla immobilizer arabaların taşıt çalıştırma kontak sistemine takılan elektronik bir devre. Bu elektronik devrenin bir parçası otomobili çalıştıran kontak anahtarı içinde ve bu parça bitirilmeden motor çalışmıyor. Bu sebeple immobilizer olan arabalar, “düz kontak” yapılamıyor ve çalınmaları çok daha efor oluyor. Olmayanlar ise yukarıyada da dediğimiz gibi TikTok ’çuların bile amacı oluyor.

ABD ’de bu alan okuma sebebiyle çok sayıda Hyundai ve Kia vasıtanın çalındığı, bir hayli vasıtanın bir süre kullanıldıktan ve hasar verildikten sonra rastgele yerlere terk edildiği aktarılıyor. Bu alan okuma ile karşı karşıya kalan bir Kia sürücüsünün vasıtayı ve sonu vaziyeti hemen alttaki ya da buradaki paylaşımda görülebiliyor.

@s.amanthaj

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.