Spotify: “Türkiye ’de arabesk dinlenmeleri son üç yılda 4 ’e katlandı”

28.05.2023
1
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Spotify: “Türkiye ’de arabesk dinlenmeleri son üç yılda 4 ’e katlandı”

Spotify, Türkiye ile ilgili olarak bir paylaşım yaptı. Buna göre Türkiye ’de arabesk dinlenmeleri son üç senede 4 ’e sabretti.

Mevzu hakkında Spotify ’dan gelen ayrıntılı açıklama şöyle oldu: “Spotify ’ın verilerine göre, Türkiye ’de arabesk dinlenmeleri son üç senede 4 ’e direnirken, Müslüm Baba tüm zamanların en çok dinlenen arabesk sanatçısı oldu. Arabeski en çok dinleyen yaş grubu ise Z Kuşağı! Arabeske olan alaka Spotify bilgilerinde de sarihçe görülüyor. Öyle ki 2019 seneyi Ocak – Ağustos yarıyılına kıyasla 2022 senesinin aynı yarıyılında, arabesk dinlemelerinde yüzde 287 ’lik bir çoğalış olduğu görülüyor.”

Spotify, Türkiye ’de arabeske olan bu alakayı taçlandırmak üzere hem eskiden yeniye arabesk klasiklerinin hem de pop ve rap ezgileriyle arabeske taptaze bir soluk getiren yeni şarkıların yer aldığı 3 yeni çalma listesini müzikseverlerle buluşturdu. Bu mevzuda şunlar aktarıldı:

“Müzikseverler, Paramparça çalma listesi ile hem nesilden nesile eforunu kaybetmeyen eski arabesk şarkılar hem de bugüne damga vuran yeni arabesk ezgilerle buluşurken, Besk Pop çalma listesi ile pop ve arabeskin, Besk Rap çalma listesi ile ise rap ve arabesk tınılarının bir arada bulunduğu şarkı ve sanatçıları keşfedebilecek.”

Mevzu hakkında konuşan Spotify Güney ve Doğu Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo, “Arabesk çok enteresan bir müzik cinsi. Orijinal haliyle dinlendiği gibi, pop ve rap cinsleri ile de bir füzyon oluşturduğunu görüyoruz. Z kuşağının bu alakasi aynı zamanda bu müzik cinsinin yaştan bağımsız olarak da güçlü bir kültürel sembol olduğunun bir ispatı. Bütün de bu sebeple hem yeni hem de eski arabesk dinleyicileri tarafından beğenileceğini umduğumuz üç yeni çalma listesi ile bu cinsi şereflendirmekten mutluluk dinliyoruz.”  dedi.

Şirket ayrıca “Türkiye ’deki Spotify kullanıcılarının arabesk müzik dinleme alışkanlıklarına göz attığımızda öne çıkan sansasyonel bilgiler şöyle oldu” dedi ve bu mevzuda şunları paylaştı:

-Türkiye ’de başlığında “arabesk” geçen ve kullanıcılar tarafından oluşturulmuş 162 binin üzerinde çalma listesi bulunuyor. 

-2022 ’de en çok arabesk dinleyen yaş grubu ise yüzde 46 ile 18-24 yaş grubu; başka bir deyişle Z kuşağı! 

-Türkiye ’den esrarengiz bir arabesk dinleme verisi geliyor hazır mısınız? Koşu temalı çalma listelerinin içinde en az 1 tane arabesk cinsinde şarkı yer alıyor. Spor esnasında arabesk ile motivasyonumuzu artıracak kadar bu müzik cinsinin bağımlısı olduğumuz sonucunu çıkarmak muhtemel! 

-2022 senesinde arabesk cinsindeki dinlemelerin yüzde 84 ’ü Türkiye ’deki kullanıcılara ait.  Türkiye ’den sonra en çok arabesk dinlenen ilk üç ülke Almanya, Hollanda ve Fransa olarak öne çıkıyor. 

2022 senesinde Spotify ’da arabesk cinsinde en çok dinlenen 10 sanatçı ise şöyle oldu:

Müslüm Gürses

Ebru Gündeş

Funda Arar

Bergen

Yıldız Tilbe

İbrahim Tatlıses

Ebru Yaşar

Hakan Altun

Cengiz Kurtoğlu

Azer Bülbül

2022 senesinde Spotify ’da arabesk cinsinde en çok dinlenen 10 şarkı ise şunlar oldu:

Al Sevgilim – Funda Arar, Semicenk

İçime Ata Ata – Burak Bulut, Ebru Yaşar, Kurtuluş Kuş

Sen Affetsen – Bergen 

Cennet – Ebru Gündeş

Seni Yazdım – Müslüm Gürses

Yediverenim – Funda Arar

Nilüfer – Müslüm Gürses

Sabah Olmadan – Güllü

İnsan Tasalı Olunca – Bergen 

Benim İçin Üzülme – Bergen 

Spotify Türkiye bilgileri yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.