Mercedes-Benz, büyük bir küresel şarj ağı kuracak

07.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Mercedes-Benz, büyük bir küresel şarj ağı kuracak

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Almanya merkezli Mercedes-Benz, CES 2023 ’te ehemmiyetli bir haberi paylaştı.

CES 2023 kapsamında yalnızca Sony, Honda, BMW ve Volkswagen gibi adlar otomobil odaklı bültenlerde bulunmadı. Fuarda Mercedes-Benz de yer alıyordu ve dev üretici elektrikli otomobil modelleri için büyük bir küresel şarj ağı kuracağını duyurdu. Montajı ilk olarak Kuzey Amerika merkezli başlayacak bu şarj ağında 10 binden fazla şarj makinesine yer verilecek. Avrupa, Çin ve öteki birçok ülkede bulunabilecek bu şarj istasyonları, ABD özelinde MN8 Energy ve Chargepoint takviyesiyle hayat bulacak. Mercedes, şarj istasyonlarının büyük kasaba ve şehirlerde, büyük perakende satış yerlerine ve işletmenin kendi bayilerine yakın yerlere konumlandırılacağını söylüyor.

Yalnızca Mercedes değil öteki markaların elektrikli taşıtlarına da sarih olacak istasyonlarda, 350 kW ’a kadar yüksek süratli şarj elde edilebilecek. Güneş oturumlarıyla donatılacak istasyonlarda, şarj için ön rezervasyon sistemi de olacak. Bu istasyonların montajı ise ne yazık ki çabuk olmayacak, işletme Kuzey Amerika ’da bile 2.500 istasyona ancak 2027 senesinde erişecek.

Mercedes-Benz bundan evvel 2050 seneyi için kendi vasıtaları özelinde kazasız bir sürüş ve sıfır vefat niyeti duyurması ile ses getirmişti. Bu niyeti “Vision Zero” altında karşımıza çıkaran işletme, yalnızca çok uzak geleceği değiştirmek istemiyor. Dev üretici 2030 senesinde de otomobil kazalarındaki yaralanma ve vefat vaziyetlerini ciddi biçimde eksiltmek istiyor.

Peki Mercedes-Benz bu maksatlarına nasıl erişecek? Bunun artta temel olarak devamlı olarak daha gelişmiş hale gelen özerk sürüş sistemlerini daha etkin olarak kullanmak yer alıyor. Günümüzde trafik kazalarının büyük bvefatı insan kaynaklı yanılgılardan oluşuyor. Bunu önlemek için insanları modifiye etmek muhtemel değil. Ancak büyüyen sürüş destek sistemleri ile taşıtlar bizim kusurlarımızı tamamen ortadan kaldırır hale gelebilir.

Mercedes-Benz tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Uçan otomobil modellerinin lideri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.