Sahte Twitter hesapları işletmelere büyük parasal hasar veriyor

21.12.2022
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Sahte Twitter hesapları işletmelere büyük parasal hasar veriyor

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter için yapılan mavi onay rozeti satışı işletmelere hasar veriyor.

Elon Musk, kaçıranlar için daha evvel aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğini aylık 8 dolar yaptı ve bu aboneliğin içerisine mavi onay rozetini de ilave etti. Geçtiğimiz hafta etkin edilen sistem ile resmen başlayan yeni yarıyılda, parayı veren herkes mavi onay rozeti alabiliyor. 8 doları ödeyen herkesin rastgele bir kimlik doğrulaması gerekmeksizin “mavi onay rozeti” alabiliyor olması gerçekten çok makûs görünüyor ve birçok mesele yaşatıyor.

Bu gidişat büyük firmalar için de ciddi kasvet olmaya başladı. Misalin ilaç firmayı Eli Lilly ’i taklit eden bir sahte onaylı hesap, “insülin fiyatsız olacak” paylaşımı üzerinden hakikat işletmeye yüzde 4,37 oranında borsa bedeli kaybettirdi. Aktarıldığı kadarıyla bu sahte hesap işletmenin borsa bedelinden bütün 15 milyar dolar sildi. Şirket bu paylaşım için özür dilemek zorunda kaldı.

Bu benzerlerini önlemek isteyen Elon Musk, Twitter ’dan şu paylaşımı yaptı: “Yakında kullanıma sunuluyor. Twitter, kuruluşların hangi değişik Twitter hesaplarının kendileriyle gerçekten ilişkili olduğunu belirlemelerini sağlayacak.” Bu altyapı özelinde Musk henüz çok fazla ayrıntı vermedi. Mavi onay rozetinin asılda üretilme emelini ortadan kaldıran ve para için bir keşmekeş oluşturan Musk, eninde sonunda orijinal sisteme geri dönecek gibi görünüyor.

Daha evvel Elon Musk daha fazla para kazanmak istiyor ancak mavi onay rozetinin bu biçimde sorgusuz sorusuz satılması büyük meselelere yol kalemtıraş demiştik. Bu mevzuda Musk ’a binlerce bu yolu seçmeme ihtarı yapıldı. Ancak Musk bunları dinlemedi ve bunun neticeyi ise elbette makûs oldu. Twitter ’da kendisini ünlü bir adın, ABD devlet başkanının, büyük işletmelerin ve hatta Elon Musk ’ın yerine koyan binlerce onaylı sahte hesap oluşturuldu.

Yüksek olasılıkla bütün olarak bu meselelerden dolayı bir adım atan Twitter, geçtiğimiz günlerde mavi onay rozeti satışını birçok kullanıcı için durdurmuştu. Aynı zamanda “resmi” onay rozeti de tekerrürden geriye getirilmişti. Twitter tarafından gerçekten mavi onay rozeti almaya hak kazanan şahıslara verilen “resmi” onay rozeti, artık kalıcı olacak gibi görünüyor.

Twitter ve Elon Musk büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.