Qualcomm, “Oryon” dahil büyük ilanlar reelleştirdi

11.12.2022
7
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Qualcomm, “Oryon” dahil büyük ilanlar reelleştirdi

Mobil harekâtçı devi Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 sonrasında üç değişik alana odaklandı ve yeni yonga ilanları reelleştirdi.

Qualcomm, uzunca bir vakittir yalnızca uslu telefonlar ya da tabletler için harekâtçı üretmiyor. Temel odak noktası bu olmasına karşın işletme ARM mimarisindeki uzmanlığını PC tarafına da getiriyor. Bilgisayarlar için özel harekâtçıları bulunan firma, bu operasyoncular ile kâğıt üzerinde iddialı ancak bu iddia pratiğe yansımıyor. Firmanın ARM temelli bilgisayar harekâtçıları Apple ’ın ARM temelli harekâtçılarının yanında geçemiyor, Qualcomm harekâtçılı dizüstü modelleri pazarda hiç dikkat toplamıyor. Geçtiğimiz haftalarda bu vaziyet yüksek olasılıkla 2024 senesinde tamamen değişecek denilmişti.

Bugün ise karşımıza “Oryon” markası çıkarıldı. İşletmenin Windows PC ’ler için hazırlayacağı yeni yenil ARM operasyoncular için bir alt marka ismi olacak Oryon, ayrıntılar yok ancak pazarda şimdiden dikkat toplamayı başarmış vaziyette. Yalnızca PC ’ler ile hudutlandırılmayacağı da açıklanan Oryon merkezli harekâtçıların, 2023 ’te karşımıza çıkması ve oldukça yüksek performans getirmesi bilave ediliyor. Oryon hakkındaki ayrıntılı balakaların 2023 ’şöhret başında verileceği düşünülüyor.

Daha evvel Qualcomm 2024 senesinde karşımıza 12 çekirdekli bir güçlü ARM harekâtçı çıkaracak balakası ses getirmişti. Bu harekâtçı ile masaüstü bilgisayar modellerine odaklanacak denilen işletme, harekâtçıyı şu an kendi içerisinde Hamoa kod ismi altında geliştiriyor. 8 yüksek performans, 4 faydalılık çekirdeği üzerine kurulacak bu operasyoncunun artta temel olarak Nuvia yer alıyor. Firma aktarıldığı kadarıyla Hamoa özelinde Nuvia ’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor.

Qualcomm için Nuvia çok ehemmiyetli bir firma. Harekâtçı devi Nuvia ’yı geçtiğimiz senelerde takribî olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu firmanın en çok dikkat toplayan yanlarından birisi, daha önceki Apple harekâtçı tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı. Spesifik olarak iPhone ’lar için geliştirilen A-Tezsi operasyoncular üzerinde çalışmış üç daha önceki Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm ’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Bu arada Snapdragon Summit kapsamında Qualcomm başka bültenler de reelleştirdi. Misalin şirketten ince ancak güçlü artırılmış hakikatlik başlıklarını olası kılacak 4 nm Snapdragon AR2 Gen 1 harekâtçısı geldi. Buna ek olarak ses odaklı Bluetooth niteliğini bir sonraki seviyeye taşıyan S3 Gen 2 ve S5 Gen 2 yongalar da görücüye çıkarıldı. Devingen Uzamsal Ses dayanaklı yeni yongalar, yalnızca telefonlar değil, hoparlör modellerinde de kullanılabilecek.

Qualcomm ve ARM harekâtçı çalışmaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan garip ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.