Hyundai Ioniq 6 için Euro NCAP çarpışma testi neticeleri geldi

19.11.2022
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Hyundai Ioniq 6 için Euro NCAP çarpışma testi neticeleri geldi

Avrupa serüveni evveli merak edilen bir noktası daha yanıtlanan Hyundai Ioniq 6, çarpışma testlerinde temennileri yanıltmadı.

Hyundai ’nin Ioniq 5 sonrasında yeni yarıyıldaki elektrikli ürün gamında pazara sunacağı ikinci model olacak Ioniq 6 için ehemmiyetli bir belirsiz daha sonuçlandı. İlk misalleriyle 2023 ’şan başında Avrupa yollarına çıkmaya başlayacak olan Hyundai Ioniq 6, serüven evvelinde Euro NCAP testlerine alındı. Asıllaştırılan çarpışma testlerinde bazı maddelerle azami skorlardan birini tutan model, ortalamada ise beş yıldızla derecelendirildi.

Hyundai Ioniq 6 ayrıntılı çarpışma testi neticeleri

Ioniq 6 için paylaşılan beş yıldız derecesinin ayrıntılarına bakmadan da geçmeyelim. Meraklılarının bildiği üzere Euro NCAP testleri alt başlıkların bileşiminden alana geliyor. 2022 model senesiyle yeni standartlardaki testlere dahil olan modelin bu kapsamda ayrıntılı test neticelerine baktığımızda; erişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 97, çocuk gözetmesinde yüzde 87, yaya gözetmesinde yüzde 66 ve destekçi güvenlik sistemlerindeyse yüzde 90 oranında derecelendirmeye layık görüldüğü bir tablo karşımıza çıkıyor.

Ioniq 6 ürün gamı, standart olarak yedi hava yastığının yanı gizeme yolda güvenlik ve rahatlık sağlayan gelişmiş SmartSense “Sürücü Asistan Sistemleri” ile geliyor. Bu teçhizatlar arasında en dikkat çekici olan ise öndeki vasıtayla emin bir mesafeyi ve sürati gözetmeye destekçi olan ve hatta virajlarda dahi taşıtı şeritte yakalamaya destekçi olan “Otoban Sürüş Asistanı”. Navigasyon tabanlı “Uslu Sürüş Hakimiyeti”, sürücünün kullanım tarzını tarayarak öndeki vasıtayla mesafeyi gözetmesine ve sürücü tarafından tanımlanan süratte izlemesine destekçi oluyor. Ayrıca, özerk sürüşü optimize ederek virajlarda daha tehlikesiz bir sürüş için de ideal sürati ayarlamaya destekçi oluyor.

Video

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.