iOS 16.1 için ilk beta ve iPhone 14 ’ler için iOS 16.0.1 çıktı

08.04.2023
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iOS 16.1 için ilk beta ve iPhone 14 ’ler için iOS 16.0.1 çıktı

Apple, iOS 16 işletim sistemi üzerine çalışmalarına devam ediyor. iOS 16.1 betası ve iPhone 14 ’ler için iOS 16.0.1 çıktı.

WWDC22 faalliğinin en ehemmiyetli ilanı olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, sayfanın altında görebileceğiniz yardımlı tüm iPhone modelleri için kısa müddet evvel indirilebilir hale geldi. İşte bunun üstüne ilk olarak yalnızca iPhone 14 ’ler için iOS 16.0.1 aktüellemesi sevk edildi. Telefonları satın alanların ilk gün kesinlikle yapması gereken aktüelleme, iOS 16 sevk edildikten sonra fark edilen üç farklı meseleyi ve değişik bazı problemleri tamamen ortadan kaldırıyor.

Beta süreci başlayan iOS 16 ’nin ilk “ana” aktüellemesi olacak iOS 16.1 ise bazı yanılgıları çözmesi yanında yeni özellikler / ihtimaller getiriyor. Misalin 16.1 versiyonu ile kilit ekranındaki özelleştirme kısmına “kilit ekranı ve ana ekran” ayrımı ilave ediliyor. Bu sayede özelleştirme sürecini basitleştiren Apple, yeni versiyon ile “Matter” takviyesini de getiriyor. Şirket Matter takviyesini şöyle belirliyor:

“Matter, farklı platformlardaki muhtelif uslu ev aksesuarlarının birlikte çalışabilmesini sağlayan bir uslu ev bağlantısı teknolojisi. Matter ve HomeKit özellikli aksesuarlarınızı Ev uygulaması ve Siri ile meselesiz bir biçimde hakimiyet edebiliyorsunuz. Matter, eviniz için geniş bir aksesuar yelpazesi ve bu aksesuarlarla geçimlilik sunuyor. Tüm bunları yaparken azami güvenlik seviyesini de gözetiyor.”

Türkiye için olmasa da iPhone ’ların şarj sürecini daha pak hale getirmesi kastedilen “Clean Energy Charging” sistemini getirecek iOS 16.1, bireylerin “Cüzdan” uygulamasını silmesine de imkân tanıyacak. Yeni ekran görüntüsü tertip etme arayüzü sunacak ve yeni batarya göstergesini iPhone‌ XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini ’ye getirecek versiyon, yüksek olasılıkla 1-2 hafta içerisinde herkes için sevk edilecek.

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız tecrübeyi dönüştürecek aktüellemeler sunan kapsamlı bir versiyon.” açıklamasını yapan Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Takviyecisi Craig Federighi laflarını şöyle sürdürüyor:

“Kilit Ekranı ’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha şahsi ve kullanışlı hale getiren coşku verici yeni özelliklerle tamamen yine tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Resim Arşivi özelliğini sunduk; İletiler ve Mail uygulamalarına ilave ettiğimiz yeni özelliklerle irtibatı daha da basitleştirdik ve uslu teknolojilerden faydalanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan aktüellemelerle büyüttük.” 

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 ve iOS 16.1 ayrıntıları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.