Honda, elektrikli motosikletler için batarya değişim istasyonu kurdu

02.05.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Honda, elektrikli motosikletler için batarya değişim istasyonu kurdu

Dünyanın en büyük otomobil ve motosiklet üreticileri arasında yer alan Honda, yurt dışında elektrikli motosikletler için bir batarya istasyonu kurdu.

Honda markası daha çok otomobil modelleriyle tanınıyor ancak şirketin motosiklet pazarındaki tesiri de oldukça büyük. Dev firma sürpriz olmayacağı üzere elektrikli motosikletler için de çalışmalar yapıyor. Bu mevzuda karşımıza çıkan son çalışma daha evvel duyurulan değiştirilebilir batarya koliyi Honda Mobile Power Pack için hazırlanan Honda Power Pack Exchanger batarya istasyonu oldu. Gogoro‘nun benzerlerini senelerdir kullandığı bu istasyonlar, bireylerin bir dakikadan az vakitte elektrikli motosikletindeki bitmiş bataryayı tamamen dolu olan yenisiyle değiştirmesine imkân tanıyor.

Bu sistemin merkezinde Honda yer alıyor ancak arka tasarıda daha büyük bir ortaklık bulunuyor. Oluşturulan batarya istasyonun artta spesifik olarak Honda, Eneos Holdings, Kawasaki Motors, Suzuki ve Yamaha Motor işletmelerini bir araya getiren ortak teşebbüs Gachaco yer alıyor. Gachaco ile beş dev ad elektrikli motosiklet modelleri için ortak bir batarya ile batarya paylaşım altyapısı kurmak istiyor ve bu hem şirketler hem de kullanıcılar için çok manalı görünüyor. Çok başlılık her zaman son kullanıcının hasarına oluyor, ortak teşebbüs sayesinde batarya başkalaşım istasyonlarının rakamının süratle artırılması hedefleniyor.

Honda Power Pack Exchanger yapılan açıklamaya göre ilk olarak Japonya ’da kullanıma girdi. Boş ve dolu bataryaları LED ışıklar üzerinden gösteren batarya başkalaşım istasyonu, ödeme sürecinde şahsi banka hesaplarına bağlı özel bir kart kullanıyor. Bu istasyonların Gachaco üzerinden birçok ülkede etkin olarak kullanıma girmesi en büyük maksatlar arasında.

Honda batarya istasyonu bu da alakanızı çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.