NASA Perseverance ile en detaylı Mars yüzey fotoğrafı oluşturuldu

10.04.2023
16
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
NASA Perseverance ile en detaylı Mars yüzey fotoğrafı oluşturuldu

NASA Perseverance uzay taşıtı ile şimdiye kadarki en ayrıntılı Mars yüzeyi resmi oluşturuldu. Netice bütün 2,5 milyar piksel.

NASA Perseverance uzay taşıtı, geçtiğimiz sene Mars serüvenine bütün olarak başladı ve şimdiye kadar çok rakamda resim üretti. Bu sefer ise taşıt ile şimdiye kadar üretilmiş en büyük resim oluşturuldu. Bu bütün 2,5 milyar piksellik resim için taşıttaki Mastcam-Z kamera sistemi kullanıldı ve bütün 1.118 değişik resim bir araya getirildi. Bu resimlerde karşımıza Jezero Krateri ’nin içindeki bir alan geliyor ve seyyarenin yüzeyine daha evvel hiç olmadığı kadar ayrıntılı biçimde bakılabiliyor.

Bu resmi indirerek en ince ayrıntıları bile araştırmak için buradaki iletişimi kullanabilirsiniz. Paylaşılan bu resmin bütün 3.85 GB ebada sahip olduğunu belirtelim. Şayet resmi indirmek istemiyorsanız, dolaysız olarak ayrıntılara bakış attıran yukarıyadaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Kısaca üzerinden geçmek ismine bünyesinde 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve özel yüzey delici aletler taşıyan uzay taşıtı, kızıl seyyarenin geçmişinde hayat olup olmadığı tanımlamaya çalışıyor. Burada “canlı organizmalar” için kanıtlar bulmayı amaçlayan bilim insanları, bunun için Perseverance ile yüzeyin üstünü değil altını başka bir deyişle derinliklerini araştırmak istiyor.

Sanal influencer Alin ile tanışın!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.