Renault, elektrikli araba pilleri için sürpriz bir ortaklığa gitti

01.12.2022
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Renault, elektrikli araba pilleri için sürpriz bir ortaklığa gitti

Elektrik geleceği için havacılık sektörünün temel taşlarından biriyle ortaklığa giden Renault, dikkatleri üzerine çekecek.

Elektrifikasyona geçiş sürecinde markaların toplanarak AR-GE çalışması yapmalarına aşinayız. Bu kimi zaman doğrudan iki araba üretici, kimi zamansa bir tarafta pil tedarikçisinin olduğu senaryoları barındırıyor. Renault cephesinden gelen ilan ise, süreci havacılık ve otomotiv sanayilerinin ortak noktada buluşmasına götürüyor. Bu kapsamda toplanan Airbus ve Renault Grubu, her iki işletmenin elektrifikasyon yol haritalarını süratlendirmek ve kendi ürün yelpazelerini geliştirmek için çapraz ilişkileri artırmayı hedefleyen bir AR-Ge uyuşması imza attı. Airbus ’a geleceğin hibrit-elektrikli uçaklarını olgunlaştıracak teknolojiler mevzusunda destekçi olması amaçlanan bu ortaklık, kısa zaman içerisinde detaylanacak.

Renault ve Airbus ehemmiyetli mühendislik çalışması yürütecek

Bu ortaklığın bir parçası olarak, Airbus ’ın ve Renault ’nun mühendislik takımları, uzun erimli elektrikli vasıtaların geliştirilmesinin önündeki ana manilerden biri olmaya devam eden enerji depolamayla alakalı teknolojileri geliştirmek için eforlarını birleştirecek. Özellikle enerji yönetimi optimizasyonu ve batarya ağırlığının iyileştirilmesiyle alakalı teknoloji yapılarını içerecek işbirliği uyuşması, mevcut hücre kimyalarından gelişmiş lityum-iyon 2030 zaman diliminde bataryaların enerji yoğunluğunu iki katına çıkarabilecek tüm katı hal tasarımlarına geçmek için en iyi yolları arayacak. Ortak çalışma aynı zamanda, gelecekteki bu batarya tasarımlarının sanayileşmesini hazırlamak ve aynı zamanda tüm yaşam döngüleri süresince karbon ayak izlerini değerlendirmek için, yapımdan geri dönüştürülebilirliğe kadar gelecekteki bataryaların tüm yaşam döngüsünü araştıracak.

İlk defa, değişik sanayilerden iki Avrupalı liderin, hibrit-elektrikli uçakların geleceğini şekillendirmek için mühendislik bilgilerini paylaştığını söyleyen Renault Group Mühendislikten Mesul Başkan Yardımcısı Gilles Le Borgne süreçle alakalı; “Havacılık ve araba sanayileri güvenlik ve enerji tüketimi açısından son derece zorlu iki alan. Renault Group olarak, elektrikli vasıta değer zincirindeki 10 senelik tecrübemiz, bize pil idare sistemlerinin performansında sahadan ve uzmanlıktan gelen güçlü geri bildirimler sağlıyor. İnovasyon ve karbon ayak izini eksiltme mevzusundaki aynı istekle hareket eden mühendislik takımlarımız, hem hibrit uçakların işletilmesini hem de yarının vasıtalarının geliştirilmesini sağlayacak çapraz teknolojileri bir araya getirmek için Airbus takımları ile işbirliği yapıyor.” açıklamalarında bulundu.

Airbus CTO ’su Sabine Klauke ise açıklamalarında; “Renault Group ile reelleştireceğimiz bu sektörler arası ortaklık, Airbus ’ın elektrifikasyon yol haritasının bir parçası olarak yeni nesil bataryaları geliştirmemize destekçi olacak” 2050 senesine kadar net sıfır karbon emisyonuna erişmenin, bugünden başlayarak sektörler arasında işbirliği gerektiren eşsiz bir imtihan olduğunu öğreniyoruz. Renault Group ’un elektrikli taşıtlardaki tecrübeyi ile elektrikli uçuş test vasıtalarımızda kendi geçmiş performansımızı bir araya getirmek, 2030 ’larda ve sonrasında geleceğin hibrit uçak mimarileri için zorunlu olan ezber bozan teknolojilerin gelişimini süratlendirmemizi sağlayacak. Ayrıca, abuhava maksatlarımıza erişmek için gereksinim dinlenen pak mobilite çözümlerini destekleyen ortak teknik ve tertip edici standartların ortaya çıkmasını da teşvik edecektir.” ifadelerine yer verdi.

Alakanızı çekebilir

Renault Austral

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.