Tesla, bazı “Model” serisi taşıtların fiyatlarını ciddi oranda düşürdü

13.01.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Tesla, bazı “Model” serisi taşıtların fiyatlarını ciddi oranda düşürdü

Tesla, ABD ve Avrupa özelinde büyük sayılan bir adım attı ve “Model” serisi taşıtların fiyatlarını düşürdü.

Tesla, vasıtalarının fiyatlarını şimdiye kadar genelde artırma yolunu seçti. Şirket çok fazla öne çıkarmadan birçok Model serisi taşıtın fiyatını aktüel koşullar ışığında yukarıya doğru aktüelledi. Bugün ise yukarı değil aşağıya doğru bir aktüelleme yapıldı. Fabrika sayısını artıran ve bu sayede imal kapasitesi ciddi biçimde büyüyen firma, ABD ve Avrupa özelinde Model S, Model Y ve Model S gibi taşıtların fiyatlarını düşürdü. Misalin ABD ’de Model 3 RWD ’nin fiyatı 46.990 dolardan 43.990 dolara çekildi. Model Y Long Range için ABD ’deki harcayıcıların artık 65.990 dolar değil 52.990 dolar vermesi yeterli geliyor. Bu vasıtadaki toplam indirim oranı federal destek ile beraber bütün 20 bin doları geçiyor. Yapılan açıklamaya göre Almanya ’da Model 3 ve Model Y ’nin fiyatları opsiyona bağlı olarak yüzde 17 ’e kadar oranda düşürüldü ve Avusturya, İsviçre ve Fransa ’da da indirimler gerçekleştirildi.

Model X ve Model S için de indirimler reelleştiren dev üretici, bazı versiyonlarda ise küçük çoğalışlar yaptı. Misalin 7 koltuklu Model Y ’nin fiyatı opsiyona bağlı olarak 1-4 bin dolar arasında arkasıydı. Bu arada biliyorsunuz Tesla Türkiye operasyonu da yolda bulunuyor. Elon Musk ’ın başında olduğu dev üretici, kaçıranlar için Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited isimli firma üzerinden uzun zamandır Türkiye ’de operasyona başlamaya hazırlanıyor.

Tesla Türkiye operasyonunun başında Kemal Geçer yer alıyor ve satışta olan “Model” serisi birçok otomobilin resmen Türkiye ’ye getirileceği biliniyor. Şirket ayrıca bu taşıtlar için Türkiye ’de süratli şarj istasyonları da kuruyor. Dev üretici Türkiye operasyonu özelinde ilk olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek ve Konya merkezli lokasyonlara süratli şarj istasyonları kurulacak.

Tesla, bunlarda evvel de 2022 ’nin son çeyreğinde 20.613 Model S ile Model X ve 419.088 Model 3 ile Model Y ürettiğini duyurmuştu. Son çeyrekte toplam 439.701 vasıta üretildi, 405.278 vasıta alıcılara sevk edildi. Şirket 2022 ’nin toplamında ise 71.177 Model S ile Model X ürettiğini duyurdu. 2022 ’de üretilen toplam Model 3 ile Model Y ise 1,3 milyona yaklaştı. Şirket yılı toplam 1 milyon 369 bin Model serisi otomobil yapımı ile kapattı ve bu taşıtların 1 milyon 313 bin kadarı alıcılara sevk edildi.

Tesla fiyat adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: Ferrari ’nin nefes kesen otomobili

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.