BMW, elektrikli otomobilleri ile yollardan elektrik üretmek istiyor

02.12.2022
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
BMW, elektrikli otomobilleri ile yollardan elektrik üretmek istiyor

BMW, elektrikli taşıtları ile bozuk yollardan elektrik üretmek istiyor. Bu mevzuda birçok ülke yolunda fantastik yüksek bir potansiyel var.

Almanya merkezli en büyük otomobil üreticilerinden olan ve ürettiği çok rakamda elektrikli otomobil modelini Türkiye ’de de resmi olarak satan BMW, rakipleri gibi Araştırma Ve Geliştirme çalışmaları kapsamında birçok değişik sistem tasarlıyor. İşte bunlardan bir tanesi Almanya ’da alınan bir tescil üzerinden ses getirdi. Şirket bozuk yollar üzerinde sürüşte elektrik üretecek bir süspansiyon sistemini tescilini aldı. Biliyorsunuz hiçbir ülkenin yolları tamamen müthiş değil. Bu açıdan süreçte gerçekten ciddi bir potansiyel bulunuyor, yol bozuklukları sebebiyle sürüş sırasında oluşan yukarıya-alt süspansiyon hareketinden ciddi seviyede elektrik üretilebileceği düşünülüyor.

Süspansiyon üzerinden elde edilen enerjiyi, otomobil bataryasını şarj etmek için kullanılabilecek elektriğe dönüştüren bir jeneratör birimine sevk edilmesini temel alan bu tescil evresindeki sistemin, ilk olarak hangi taşıtta kullanılacağı bilinmiyor. Bu arada tescilin alınmış olması sistemin pratik kullanıma gireceğini de garanti etmiyor. Şirket bu sistemi hakikate dönüştürürse, yüksek olasılıkla ilk olarak en üst seviye modellerine yerleştirecektir.

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre BMW, yakında elektrikli otomobil modelleri için Gen5 bataryalardan Gen6 bataryalara geçiş yapacak. Bu Tesla ’nın kullandığı 4680 ’ler gibi silindirik yapıdaki bataryaların BMW ’ye ehemmiyetli getirileri olacak.

Örneğin bu bataryalar çok daha yüksek eforda şarj sunacak, bu efor sayesinde daha kısa zamanda doldurulabilecek, daha hafif olacak ve daha yüksek verim getirecek. Gen6 bataryaların Gen5 bataryalara oranla takribî yüzde 30 daha fazla erim getireceğini belirten şirket, ihtimalleri olmasına karşın elektrikli otomobil tarafında 1.000 kilometre erimin üstüne çıkmayacaklarını söylüyor.

Firmaya göre bu erim seviyesi hemen herkes için aşırısıyla yeterli ve daha aşırısı için performans ile güvenlikten ödün vermeye gerek bulunmuyor. Bizce şirket bu mevzuda haklı zira birçok ülkede süratli şarj ağları ciddi biçimde büyüyor.

BMW tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.