Togg hakkında kilit açıklamalar yapıldı, yeni görüntüler geldi

25.11.2022
7
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Togg hakkında kilit açıklamalar yapıldı, yeni görüntüler geldi

Yerli otomobil teşebbüsü Togg hakkında firma CEO ’su Mehmet Gürcan Karakaş çok rakamda kilit açıklamada bulundu.

Togg fabrikası açıldıktan sonra çok fazla yeni balaka gelmedi, sosyal resmi sosyal medya hesapları suskunluğa bmahsuldü. Ancak bu bugün bildiğimiz kadarıyla projede bir mesele olduğu anlamına gelmiyor. Zira Togg fabrikasının kapıları bir kere daha basın üyelerine açıldı ve bu kapsamda firma CEO ’su Mehmet Gürcan Karakaş başta olmak üzere birçok ehemmiyetli ad tarafından kilit gösterimler ve açıklamalar yapıldı.

Togg ’un fabrika turuna katılan adlardan birisi olan otomobil gazetecisi Emre Özpeynirci, Twitter ’dan basın turu kapsamında yapılan resmî açıklamaların öne çıkanlarını paylaştı. Buna göre milletin parasal olarak daha rahat ulaşabileceği model 2027 ’de gelecek, kamuya yalnızca senede 2 bin taşıt verilecek ve ilk taşıt için çok merak edilen maliyet 2023 Şubat ayında belirlenerek açıklanacak. İç pazarda başarı gelmeden ihracat olma diyen Mehmet Gürcan Karakaş, bazı başka balakalar da verdi.

Çıkışa kadar geliştirilmeye devam edeceği aktarılan Togg imzalı ilk taşıt, daha evvel de söylendiği üzere bayii sistemi olmadan satılacak. Taşıt 2025 ’te 35 ’e erişmesi amaçlanan tecrübe merkezlerinde görülecek ve internet üzerinden sipariş verilecek. Taşıtın şubat ayındaki ön siparişlerini öncelikle bireysel kullanıcılardan alacaklarını aktaran Karakaş, teslimatların 2023 boyunca sürecini belirtiyor. Vasıtadan 2023 ’te toplam 20 bin adet üretileceği de dile getiriliyor.

Bu arada Togg imzalı ilk taşıt için henüz hakikat seri yapımın başlamadığı da aktarıldı. Şu an üretilen vasıtaların yurt dışındaki testlere sevk edildiği, bu mevzuda aralık sonunda 165 test taşıtına erişileceği ve vasıtaların lüzumlu onaylardan geçtikten sonra seri yapımın bütün olarak başlayacağı aktarılıyor. Mehmet Gürcan Karakaş‘a göre kullanıcıya müteveccih seri imal mevcut tasarılara göre siparişler geldikten sonra başlayacak.

Karakaş ’a göre Togg ’un ilk vasıtasında çok özel bir ad olmayacak. Karakaş bu mevzuda “harf ve sayılardan oluşan bir ad seçeceğiz” açıklamasını yapıyor. Togg ’un aldığı tescillere bakılırsa ilk modeli ismi “Tg 1”, “Mod 1” ya da “#1” gibi adlardan bkocamanına sahip olabilir. 3 sene taşıt ve 8 sene batarya garantisi ile yollara çıkacağı aktarılan şimdilik C-SUV olarak geçen yukarıyada gördüğünüz tamamen elektrikli ilk model, parça olarak yüzde 75, değer olarak yüzde 51 “yerlilik” oranına sahip olacak.

Aktarıldığı kadarıyla ilk taşıtın yapımı için 250 robot faal olarak göreve başlamış vaziyette. Avrupa ’nın en pak boyahanesine sahip olduğu aktarılan Gemlik merkezli kuruluş, 1,2 milyon m2 alana heyeti. Tüm bu proje için şimdiye kadar 1,5 milyar euro kadar yatırım yapıldığı da Mehmet Gürcan Karakaş tarafından verilen balakalar arasını dikkat topluyor.

Emre Özpeynirci tarafından paylaşılan ve Togg fabrikasındaki son vaziyeti gösteren videoyu da hemen altta izleyebilirsiniz. Burada otomobil için kurulan imal hatları, üretilen çok rakamda taşıt, boya kuruluşu ve aşırısı rahatlıkla görülebiliyor.

Robotlar iş başı yapmış‼️
 
Togg ’un imal hattının kurulmadığı iddia edilen Gemlik yerleşkesini ilk kere kapsamlı biçimde ziyaret ettik. Gövde ve kurulum hatları kurulmuş, en etrafçı boyahane hazır, 250 robot iş başı yapmış.Tip onayına kadar yalnızca teste sevk edilen vasıtalar üretiliyor pic.twitter.com/f0jsk83Wh8

— Emre Özpeynirci @eozpeynirci November 25, 2022

Togg C-SUV için bundan evvel Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamalar ses getirmişti. Bakan taşıtın satışı ile ilgili olarak en son şunları aktarmıştı: “Hazine ve Sanayi bakanlıklarımız ve alakalı müesseseler, beşli güreşçinin ortaya koyduğu performansa destek vermek için her türlü adımı attı. Biz kamuda da bu vasıtaların kullanımıyla alakalı Devlet Malzeme Büroyu Devlet Malzeme Ofisi ile burayı ilişkilendirdik, alım garantisi yaptık.

Türkiye ’de yerli taşıtı kullanmak istiyoruz. Yabancı marka taşıtları koyup, ‘Nureddin Nebati ’ye bu yetki verildi, 500 taşıt alınacak ’ diyenler hangi taşıtı alacağımızı çok iyi biliyorlar. Biz Togg ’u alacağız. En başta bakanlarımız olmak üzere, tüm üst düzey yetkililere yollayarak bu vasıtaların Türkiye sathında dağılmasını sağlayacağız.

Togg C-SUV hakkında bilinmesi gereken öbür tüm ayrıntılara dolaysız olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Togg ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.