Türkiye ’de 12 Kasım tarihinde afet tatbikatı yapılacak

27.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye ’de 12 Kasım tarihinde afet tatbikatı yapılacak

Biraz evvel resmi olarak ilanı geçildi. Türkiye ’de 12 Kasım tarihinde bir geniş çaplı afet tatbikatı yapılacak.

Aktüelleme: Daha evvel tarih için 2 Kasım denilmişti, daha sonra aktüelleme geçildi.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, biraz evvel “12 Kasım tarihinde Düzce zelzelesinin sene dönümünde 18:57 ’de ülkece tatbikat yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye ’ye aynı anda ileti gelecek” açıklamasında bulundu. Bu mevzuda akla hemen geçtiğimiz aylarda yaşanan vaziyet geldi.

Geçtiğimiz haziran ayında Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı AFAD, Android ve iOS telefonlara yolladığı “Ülkemizde devam eden meteorolojik koşullar sebebiyle karşılaştığımız taşkın, su baskın, heyelan gibi acil vaziyetlerde tek numara 112 Acil Çağrı Merkezi ’ni arayınız.” Hayati İhtar Bildirimi iletiyi ile herkesi korkutmuştu.

Bu iletinin içeriğinde neşelendirici biçimde fazla korkutucu Zelzele, tsunami vb. gibi bir vaziyet yoktu. Burada şahısları temel olarak korkutan bu sevk edilen iletinin telefonlarda oluşturduğu mucizevi yüksek ses ve olağanda görülmeyen ileri seviye titreşim oldu. Çoğu birey bu iletiyi ilk kere aldı ve mucizevi büyük bir afallamışlık yaşadı. Özellikle otomobil kullanırken Hayati İhtar Bildirimi ile karşı karşıya kalanlar, kaza tehlikeyi oluşturabilecek bir afallamışlık yaşadıklarını belirtti.

Yurt dışında genelde yalnızca yanaşan çok büyük doğa vakaları için kullanılan bu sistem, Türkiye ’de böyle standart bir bilgilendirme için kullanıldığı için biraz tepki toplamıştı. Bu arada Türkiye ’de bu ihtar belirli cerrahlara gitmedi. Misalin Turkcell kullanıcılarının çoğu bildirimleri alırken, Vodafone tarafında bildirim almayanlar vardı. Bazı şahıslara ise fobiyi ikiye katlayacak biçimde birden fazla bildirim geldi.

Bu bildirimler isterseniz telefonların bildirim ayarları üzerinden kapatılabiliyor. Ancak bunu yapmanızı netlikle nasihat etmiyoruz. Haziran ayında olan vaziyet sonrasında AFAD ve öteki müesseseler bu sistemi sanıyoruz hiç kullanmadı, bayağı vaziyetler için sınama emelli korkutucu bildirimler atılmadı Bu açıdan güvenlik açısından Hayati İhtar Bildirimi ’lerini ne olursa olsun sarih yakalamanız ehemmiyetli gidişatta.

Afet tatbikatı haberi yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.