Twitter, “mavi onay rozeti” satışına yurt dışında başladı [Güncellendi]

09.01.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Twitter, “mavi onay rozeti” satışına yurt dışında başladı [Güncellendi]

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter için mavi onay rozeti satışı bugün itibarıyla resmen başladı.

Aktüelleme: Twitter yetkilisi, özelliği uygulama özelinde etkin ettiklerini ancak satışı henüz herkese açmadıklarını açıkladı. Firma asıl zamanlı bir sınama yapıyor ve 1-2 güne satışı herkese kalemtıraş gibi görünüyor.

Elon Musk, geçtiğimiz hafta daha evvel aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğinin bundan sonra aylık 8 dolar olacağını duyurdu. İşte bu aboneliğin içerisinde artık mavi onay rozeti de yer alıyor. Biraz evvel aktüellenen iOS uygulaması ile resmen başlayan yeni yarıyılda parayı veren herkes mavi onay rozeti alabilecek. Yeni Twitter Blue aboneliği şu an yalnızca ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da kullanılabiliyor, kutunun Türkiye gibi öteki ülkelere ne zaman geleceği bilinmiyor.

Yeni yarıyılda 8 doları ödeyen herkesin rastgele bir kimlik doğrulaması gerekmeksizin “mavi onay rozeti” alabilecek olması gerçekten çok makûs görünüyor ve hiçbir biçimde manalı bulunmuyor. Elon Musk daha fazla para kazanmak istiyor ancak mavi onay rozetinin bu biçimde sorgusuz sorusuz satılması, büyük meselelere yol kalemtıraş izlenimi oluşturuyor. Bu surattan Musk ’ın kendi “onaylı” kopyaları bile patlama görecek, gidişattan dolayı dolandırılan / aldatılan bireyler karşımıza çıkacak.

Mavi onay rozeti özelinde geçtiğimiz yanılgı Cumhurbaşkanı Erdoğan da minik bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, 8 dolarlık koli özelinde “Belki biz değişik olabiliriz. Elon Musk ile bu mevzuda bir diplomasi yürütebiliriz” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye özelinde Musk ile özel maliyet görüşmesi yapılabilir, aynı zamanda sürecin Türkiye özelinde daha tehlikesiz hale getirilmesi de sağlanabilir.

Blue kutusunun maliyeti ülkelere göre farklılık gösterecek. Bu mevzuda Elon Musk dolaysız olarak şunu söylemişti: “Satın alma eforu paritesine göre ülkeye göre özel maliyet uygulanacak.” Bu açıklama üzerinden de anlaşılabileceği üzere 8 dolarlık Blue kutuyu Türkiye ’de dolaysız kur çarpımı ile aylık 150 TL ’ye satılmayacak. Türkiye ’ye özel maliyet uygulanacak, burada yüksek olasılıkla 40-50 TL arasında bir abonelik fiyatı karşımıza çıkacak.

Bu arada Blue kutuyu ile şahıslara ekstra bazı imkanlar da sunulacak. Bunlar arasında fiyatsız kullanıcılara oranla yüzde 50 daha az reklam, daha uzun video / sesli içerik paylaşım yardımı ve cevaplarda öncelik gibi ekstralar olacak. Bunlar daha sonra etkin edilecek. Blue kutusunun içerisinde yer alan Tweet tertip etme yardımı ise bazı iddialara göre yakında herkese açılacak.

Twitter ve mavi onay rozeti büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.