Twitter, mavi onay rozeti satışını durdurdu

25.12.2022
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Twitter, mavi onay rozeti satışını durdurdu

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter için yapılan mavi onay rozeti satışı şimdilik durduruldu.

Elon Musk, kaçıranlar için geçtiğimiz hafta daha evvel aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğinin bundan sonra aylık 8 dolar olacağını duyurdu. Bu aboneliğin içerisinde artık mavi onay rozeti de yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde faal edilen sistem ile resmen başlayan yeni yarıyılda, parayı veren herkes mavi onay rozeti alabiliyor. 8 doları ödeyen herkesin rastgele bir kimlik doğrulaması gerekmeksizin “mavi onay rozeti” alabiliyor olması gerçekten çok makûs görünüyor ve birçok mesele yaşatıyor.

Yüksek olasılıkla bütün olarak bu meselelerden dolayı bir adım atan Twitter, mavi onay rozeti satışını biraz evvel birçok kullanıcı için durdurdu. Şu an çok rakamda kullanıcı iOS uygulamasını kullanarak yeni Blue kutusuna abone olamıyor. Bunun artta bütün olarak ne olduğu henüz bilinmiyor. İşletme ya süreçte teknik bir güçlük yaşıyor ya da yaşanan problemler sebebiyle sürece bir müddet için ara verildi. Biliyorsunuz Twitter son yarıyılda ciddi personel kaybetti, Musk ’ın baskıları sebebiyle de her şey çok makûs biçimde birbirine girdi.

Daha evvel Elon Musk daha fazla para kazanmak istiyor ancak, mavi onay rozetinin bu biçimde sorgusuz sorusuz satılması büyük meselelere yol kalemtıraş izlenimi oluşturuyor demiştik. Bu mevzuda Musk ’a binlerce bu yolu seçmeme ihtarı yapıldı. Ancak Musk bunları dinlemedi ve bunun neticeyi ise elbette makûs oldu. Twitter ’da kendisini ünlü bir adın, ABD devlet başkanının, büyük firmaların ve hatta Elon Musk ’ın yerine koyan binlerce onaylı sahte hesap oluşturuldu.

Bu hesapları menedecek ancak iş gücünün yarısından aşırısını çıkaran bir firma olarak platformu kesintisiz olarak dolandırıcılara karşı gözetemeyecek olan Twitter, Musk yönetimi altında özellikle daha fazla kripto dolandırıcılığına sahne olacak gibi görünüyor. Platformu göz göre göre dezenformasyonun daha fazla dağıldığı bir yer haline getirecek Musk, Twitter mühendislerinin hazırladığı satılmayan “resmi” rozetini de rafa kaldırdı. Bunun biraz pozitif tesiri olabilirdi ancak Musk çok sarih ve net olarak maksatlı biçimde kargaşayı seçti.

Twitter ve mavi onay rozeti büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.