iOS 16 işletim sistemi indirmeye sunuldu

01.04.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
iOS 16 işletim sistemi indirmeye sunuldu

Teknoloji devi Apple, iPhone 14 odaklı 7 Eylül aktifliğinden sonra verdiği tarihe uydu ve iOS 16 işletim sistemini herkes için indirmeye sundu.

WWDC22 faalliğinin sarih ara en ehemmiyetli ilanı olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, sayfanın en altındaki iPhone modelleri için an itibarıyla fiyatsız olarak indirilebilir hale geldi. WWDC ’nin değişik ehemmiyetli işletim sistemi olan iPadOS 16 ise daha sonra gelecek. Tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iPad ’lere özel iPadOS 16 işletim sistemi resmi olarak ekim ayında yayınlanacak. Bu gecikmenin artta işletim sisteminin en ehemmiyetli yeniliği olan Stage Manager ’ı daha iyi hale getirmek yer alıyor.

iOS 16 işletim sistemini alan her iPhone, ne yazık ki sunulan her özelliği yetersizsiz olarak kullanamayacak. Birçok yeni özellik yalnızca A12 Bionic ve üstü operasyoncuya sahip iPhone ’larda iPhone XR, iPhone XS, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone SE -2. nesil-, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone SE -3. nesil- kullanılabilecek.

Bu arada iOS 16 ’nın tanıtılan bazı özellikleri hemen de faal olmayacak, yeni nesil telefonlar için bile sene sonuna doğru kullanıma sunulacak. Şirket iOS 16 ’yı elbette çok rakamda aktüelleme ile iOS 17 çıkana kadar geliştirmeyi sürdürecek. iOS 16 için Apple ’ın hazırladığı özel sayfaya buradan ulaşabilir, tüm özelliklere göz atabilirsiniz.

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız tecrübeyi dönüştürecek aktüellemeler sunan kapsamlı bir versiyon.” açıklamasını yapan Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Destekçisi Craig Federighi laflarını şöyle sürdürüyor:

“Kilit Ekranı ’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha şahsi ve kullanışlı hale getiren coşku verici yeni özelliklerle tamamen yine tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Resim Arşivi özelliğini sunduk; İletiler ve Mail uygulamalarına ilave ettiğimiz yeni özelliklerle irtibatı daha da basitleştirdik ve uslu teknolojilerden faydalanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan aktüellemelerle büyüttük.” 

iOS 16 işletim sisteminin desteklediği iPhone modelleri Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

*Yeni tanıtılan iPhone 14 ’ler elbette kolisinden iOS 16 ile çıkacak.

İlginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.