Adobe, Figma ’yı satın aldıklarını duyurdu

09.04.2023
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Adobe, Figma ’yı satın aldıklarını duyurdu

Dünyanın en büyük yazılım firmaları arasında yer alan Adobe, yaptığı resmî açıklama ile Figma ’yı satın aldığını duyurdu.

Adobe elindeki büyük parasal efor ile tasarım dünyasında büyük bir tekel olma yolunda ilerliyor. Bu bağlamda web odaklı ortak tasarım platformu Figma ’yı bünyesine katması çok ses getiren firma, aktarıldığı kadarıyla süreç için 20 milyar dolarlık bir uyuşmaya imza atmış gidişatta. Bu atak hakkında şirket “Adobe ve Figma birlikte yaratıcılığın ve üretkenliğin geleceğini yine planlayacak, web ’deki yaratıcılığı süratlendirecek, ürün tasarımını geliştirecek ve tasarımcı ile geliştiricilerden oluşan küresel topluluklara esin verecek.” açıklamasını yapıyor.

Dylan Field ve Evan Wallace tarafından 10 sene evvel kurulan Figma, tasarım dünyasında çok iyi tanınıyor ve büyük bir kitle tarafından faal olarak kullanılıyor. Ortak tasarım çalışmaları yapma mevzusunda çok kullanışlı olan ve bu surattan çok seçim edilen Figma, arayüz tasarımı ve mobil uygulama alanında sık sık kullanılan alternatifler arasında yer alıyor.

Tasarım prototipleri oluşturma mevzusunda büyük basitlikler sunan ve basit çalışma anlamı ile tarayıcı üzerinde de vazife yapan Figma ’nın en büyük rakiplerinden birisi, 2015 senesinde çıkan Adobe XD uygulaması olmuştu. Bu açıdan Figma ’nın ciddi bir sayıya satın alınması oldukça sürpriz karşılanıyor.

Figma ’yı şimdilik olduğu gibi bırakacak ve işletmenin CEO koltuğunda Dylan Field ’i yakalayacak olan Adobe, servisi daha sonra Creative Suite ’in bir parçası haline getirecektir. Bu olduktan sonra fiyatsız kullanım ortadan kalkabilir ya da sınırlandırılabilir, sıradan paralı kullanım ise CC aboneliği altına girebilir.

Adobe ve Figma atağı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.