iOS 16 ile şifresiz “Geçiş Anahtarları” yarıyılı da başladı

29.11.2022
11
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iOS 16 ile şifresiz “Geçiş Anahtarları” yarıyılı da başladı

Teknoloji devi Apple, kısa zaman evvel kullanıma sunduğu iOS 16 işletim sistemiyle “Geçiş Anahtarları” yarıyılını başlattı.

WWDC22 faalliğinin en ehemmiyetli bülteni olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, sayfanın altında görebileceğiniz dayanaklı tüm iPhone modelleri için geçtiğimiz günlerde indirilebilir hale geldi. İşletim sistemine daha evvel balakası verilen “Geçiş Anahtarları” özelliği de dahil edildi. Senenin başında teknoloji devleri Apple, Google ve Microsoft, “şifre girmeden seans açma” ihtimalini yaygınlaştırmak için FIDO standardına sundukları takviyenin kapsamını genişletme kararı almıştı. Bu adım için şu kısa açıklama yapılmıştı:

“Yeni özellik sayesinde web siteleri ve uygulamalar farklı makinelerdeki ve platformlardaki harcayıcılara meblağlı, tehlikesiz ve kolay bir biçimde şifresiz seans açma imkânı sunabilecek.”

İşte bu esasta hazırlanan “Geçiş Anahtarları” özelliği, iOS 16 ile kullanıma sunuldu ve şimdiden bazı uygulamalar ve internet siteleri tarafından faal olarak kullanılmaya başlandı. Peki bu özellik ya da altyapı bütün olarak neler sunuyor? Apple bu mevzuda Safari üzerinden şunları aktarıyor:

Geçiş anahtarları sayesinde Safari ’de gezmek şimdi daha da tehlikesiz. Kullanımı kolay ve daha tehlikesiz benzersiz dijital anahtarlar olan geçiş anahtarları hiçbir zaman web sunucularında saklanmıyor ve makinede kalıyor. Böylece bilgisayar korsanları bilgi sızdırdıklarında bu geçiş anahtarlarını çalamıyor veya kullanıcıları aldatarak geçiş anahtarlarını paylaşmalarını sağlayamıyor.

Parolaların yerini alacak biçimde planlanan geçiş anahtarları, biyometrik doğrulama için Touch ID ya da Face ID ’den faydalanıyor ve iCloud Anahtar Zinciri ’ni kullanarak uçtan uca şifrelemeyle iPhone, iPad, Mac ve Apple TV arasında eşzamanlanıyor.

Üstelik kullanıcılar, uygulamalar ve web genelinde de çalışan geçiş anahtarları sayesinde sadece iPhone ’larını kullanarak Apple dışındaki değişik markaların makinelerindeki web sitelerinde veya uygulamalarda seans açabiliyor.”

Apple ayrıca oldukça bereketli ve tehlikesiz bu altyapı için yaptığı başka bir açıklamada şunları da aktarıyor:

“Kimlik hırsızlığına veya bilgi sızıntılarına karşı korunan yeni nesil bir hesap balakası olan Geçiş Anahtarları hem daha tehlikesiz hem de kullanım kolaylığı sunuyor. FIDO Alliance, Google ve Microsoft iş birliğiyle ortak biçimde geliştirilen geçiş anahtarları hem uygulamalarda hem de web ’de çalışıyor. Böylece kullanıcılar sadece iPhone ’larını kullanarak Apple dışındaki cihazlardan web siteleri veya uygulamalarda seans açabiliyor.

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 ve Geçiş Anahtarları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.