Banka balakalarını ve aşırısını çalan yeni Android uygulamaları bulundu

13.01.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Banka balakalarını ve aşırısını çalan yeni Android uygulamaları bulundu

Telefonlardan silinmesi gereken yeni Android uygulamaları bulundu. Bu çok sayıda yeni uygulama banka balakalarını ve aşırısını çalıyor.

Android tarafında daha evvel de aktardığımız gibi birçok değişik hasarlı bulunuyor. Bunların bazıları telefonlardan bilgi çalıyor, bazısı şantaj odaklı çalışıyor, bazısı ise kullanıcıları saklı biçimde bazı aboneliklere abone yapıyor. Bazı hasarlılar ise şahısların banka balakalarını, bağlı olarak paralarını ve şahsi balakalarını çalmaya odaklanıyor. Yeni listemizin merkezinde de ne yazık ki bir defa daha banka balakaları ve aynı zamanda öteki şahsi balakalar yer alıyor.

Şayet yüklediyseniz alttaki uygulamaların telefonlardan hemen kaldırılması gerekiyor. Bu uygulamaların banka balakalarını ve aşırısını saklı ekran görüntüsü alarak ele geçirdiği aktarılıyor:

-Codice Fiscale 2022-File Manager Small, Lite -Recover Audio, Images & Videos -Zetter Authentication-My Finances Tracker

Aynı zamanda alttaki uygulamaların da şayet yüklendiyse kesinlikle telefonlardan silinmesi gerekiyor. Bu uygulamalar şahsi bilgileri çalmaya odaklanıyor ve aygıtlarda saklı reklam etkinliği oluşturuyor:

-Bluetooth Auto Connect-Bluetooth App Sender-Driver: Bluetooth, Wi-Fi, AKIL-Mobile transfer: smart switch

Bundan evvel Threat Fabric tarafından bulunan alttaki uygulamaların taşıdıkları hasarlılar Trojan Sharkbot üzerinden şahısların telefonlarından banka balakalarını ele geçirebildiği aktarılmıştı. Bu uygulamaların Google tarafından Play Store ’dan silindiği, telefonlara yüklendiyse kesinlikle süre geçirmeden manuel olarak silinmesi nasihat ediliyor. Listelenen uygulamaların aktarıldığı kadarıyla bütün 130 bin üstünde indirmesi bulunuyor.

-Recover Audio, Images & Videos – 100 bin indirme-Codice Fiscale 2022 – 10 bin indirme-Zetter Authentication – 10 bin indirme-File Manager Small, Lite – 1.000 indirme-My Finances Tracker – 1.000 indirme

Banka balakalarını çalmaya müteveccih hazırlanan uygulamalar ilk kere karşımıza çıkmıyor. Misalin Trend Micro güvenlik uzmanları tarafından geçtiğimiz ay paylaşıldığı kadarıyla alttaki uygulamalar DawDropper adlı bir malware btemizletiyor. Bu malware ’i taşıyan uygulamalar, banka giriş balakalarınızı ele geçiriyor ve şayet yüklendiyse telefonlardan hemen silinmeleri gerekiyor.

–Call Recorder APK         -Rooster VPN-Super Cleaner – hyper & smart-Document Scanner – PDF Creator-Universal Saver Pro-Eagle photo editor-Call recorder pro+-Extra Cleaner-Crypto Utils-FixCleaner-Just In: Video Motion-Lucky Cleaner-Simpli Cleaner-Unicc QR Scanner

Geçtiğimiz ay da toplamda 60 binden fazla indirilen Mister Phone Cleaner ve Kylhavy Mobile Security uygulamaları “banka balakaları çalıyor” detaylı ile gündeme gelmişti. Yapılan tahlillere göre uygulamalar SharkBot adlı bir malware ’i btemizletiyor. Spesifik olarak banka giriş balakalarını çalmaya odaklanan uygulamalar, Google tarafından Play Store ’dan silindi. Ancak yüklendiyse Android telefonlardan kullanıcı tarafından manuel olarak silinmesi gerekiyor.

Sonu gelmeyen Android hasarlıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.