Citroen e-C4 X; Türkiye için gün sayan ailenin elektrikli versiyonu ne sunuyor?

19.12.2022
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Citroen e-C4 X; Türkiye için gün sayan ailenin elektrikli versiyonu ne sunuyor?

Ocak ayında Türkiye pazarına giriş yapacak ailenin elektriklisi Citroen e-C4 X, 2023 ’şan dikkat sürükleyen modellerinden olabilir.

2023 senesine süratli girmek isteyen Citroen Türkiye, Haziran 2022 Türkiye ’den dünyada tanıtılan C4 X ürün gamını listelerine dahil etmeye hazırlanıyor. Sedan gövde tipinin yerini almaya başlayan Fastback furyasının ehemmiyetli abonelerinden olacak ailenin benzin ve dizel yanında tamamen elektrikli versiyona sahip olması da fazlasıyla ehemmiyetli. Kullanıcı kitlesi ve satış adetlerinde gayelerin yüksek olduğu bu serüvende Citroen e-C4 X için de serüven aynı süreçte başlayacak. Yurt dışında da şimdiden dikkat sürüklemeye başlayan elektrikli model, Birleşik Kraliyet ’ta 32.000 sterlinden başlayan maliyetlerle satışa sunulacak.

Citroen C4 X

Citroen e-C4 X hakkında öğrenmeniz gerekenler

C4 ile C5 X arasında mevzulanan C4 X, yeni yarıyılda C-Elysee ’e doğrudan bir seçenek kaliteyi olacak. C4 X, 510 litrelik valiz hacmi ve katlanabilir koltuk yapısıyla geniş aileler için çok ciddi bir seçenek olma iddiasını taşıyor. 4.600 milimetre uzunluk ve 2.670 milimetre aks mesafesi bedeliyle, yerini aldığı C-Elysee ’ye göre daha uzun bir model olarak asfalta çıkan C4 X ile Crossover hissiyatı da besbelli biçimde ön planda.

Tam elektrikli e-C4 X tarafındaki teknik ayrıntılara baktığımızda ise, Stellantis Grubu abonelerindeki eş dinçler karşımıza çıkıyor. Tek elektrik motoruyla donatılan araba bu kombinasyonda 136 atlık efor ve 260 Nm tork bedeliyle 0 ’dan 100 ’e hızlanmasını 9,5 saniyede bitirebiliyor. Taşıtın ulaşabileceği maksimum sürat ise 150 kilometre/s ile sınırlandırılmış gidişatta.

Pil tarafında ise standart olarak 50 kWh kapasiteli birim ile beraber 360 kmlik erim kullanıcıları bekliyor. 100 kW ’a kadar süratli şarjı destekleyen modelde, böyle bir kaynak üzerinden 10 dakikalık dolumla 100 km yol kat edilebiliyor. Arabanın 0,29 cd olarak açıklanan sürtünme katsayısı da erimi eniyileme konusunda ehemmiyetli noktalar arasında.


Nitelik algısıyla beraber konfor tarafında da C4 X ailesinin son nesil silahlarla donatıldığını söylemek olası. Citroën ’in “Progressive Hydraulic Cushions” süspansiyon sistemi bu arabada kullanılıyor. Sistemde, biri sıkıştırma öbürü geri basma için mekanik stoperler yerine, amortisör ve yay ile beraber iki kademeli hidrolik stoperler kullanılıyor. Süspansiyon, uygulanan gerilime bağlı olarak iki evrede çalışıyor. Hafif sıkıştırma ve geri basma vaziyetlerinde yay ve amortisör hidrolik stoperlerden takviye almadan dikey hareketleri beraber hakimiyet ediyor. Yirmi adedi bulan sürüş destek asistanları, dijital sürücü ve multimedya ekranları, head-up display, açılır sırça tavan gibi ekipmanlarıyla da aktüel temennileri karşılayacak.

Alakalı video

Volkswagen ID. 4

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.