Elektrikli kamyon Tesla Semi için 2024 üretim hedefi paylaşıldı

12.05.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Elektrikli kamyon Tesla Semi için 2024 üretim hedefi paylaşıldı

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi kısa süre evvel yollara çıkarılmak ismine imale alınmıştı.

Kara taşımacılığının yeni yarıyılını oluşturan ve elektriğin eforu ile torkunu sonuna kadar yola aktaran Tesla Semi, Elon Musk tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklama üzerinden bildiğimiz kadarıyla imale alınmaya başlandı. 1 Aralık itibarıyla imalden çıkacak ilk misallerinin öncelikle Pepsi firmasına sevk edileceği aktarılan Semi, Elon Musk ’ın açıklamasına göre 2024 senesinde ciddi bir imal kapasitesine ulaşacak.

Eğer tasarılarda bir farklılık olmazsa firma 2024 itibarıyla senede 50 bin adet Semi üretmek istiyor. Daha evvel senelik 250 adet Semi için tasarılar yapan Tesla, bu sayı çok az olduğu için imal kapasitesini artırma özelinde yeni çalışmalar hakikatleştirmiş gidişatta. 2024 senesinde bile imalden çıkacak her Semi ’yi anında satacak gibi görünen Tesla, taşıtı spesifik olarak ABD ’de üretiyor.

Araca büyük bir arz bulunuyor zira elektrikli kamyon performans kadar erim konusunda çok iddialı geliyor. Teknik olarak yeni balakalar üzerinden detaylandırmak ismine dev vasıta arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız üç değişik motordan efor alıyor Daha evvel dört model var sınıyordu ve boş haliyle 0 ’dan 100 kilometre/s sürate sadece 5 saniyede çıkabiliyor.

Yük altında 0 ’dan 100 kilometre/s sürate 20 saniyede çıkabilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basma lüzumunu neredeyse ortadan kaldırıyor. Modelin 480 kilometre ve 800 kilometre kadar takribî erim sunacak iki değişik batarya koliyi bulunuyor. Ancak işletme erimi 1.000 kilometre seviyesine taşıyacak değişik bir seçenek de geliştiriyor.

Üç senede bütün 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen elektrikli kamyon Semi, geçtiğimiz ay yapılan aktüelleme kapsamında yeni bir video da kazanmıştı. Bu sayfanın en üstünde izleyebileceğiniz bilgisayar etrafında hazırlanmış çok kısa videoda, taşıtın kokpit bvefatı gözler önüne seriliyor. Yaşam alanında sürücüyü merkeze alan Semi, iki değişik ekrana sahip ve bu ekranlar ile basmakalıp aynalara dayanakçı olması açısından kameradan gelen yan görüntüleri de veriyor.

Tesla ’nın 2022 bitmeden resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini de belirtelim. Semi modeli elbette ilk safhada Türkiye ’ye gelecek taşıtlar arasında yer almıyor.

Elektrikli kamyon Tesla Semi yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.