Apple, Google ’dan her yıl aldığı milyar dolarları kaybedebilir

26.03.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Apple, Google ’dan her yıl aldığı milyar dolarları kaybedebilir

İnternet devi Google, teknoloji devi Apple tarafına her sene büyük sayılar ödemeyi sürdürüyor. İşte bu vaziyet yakında sonra erebilir.

İnternetin görünür suratını hakimiyet altında yakalayan Google, çok uzun senelerdir Apple makinelerin ana tarayıcısı Safari ’de yerleşik arama motoru kalmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Geçtiğimiz senelerde Google ’dan Apple ’a her sene 8 milyar dolar ila 12 milyar dolar arasında bir sayı gidiyor balakası veriliyordu. Daha sonra konuşan kaynaklara göreyse Google, yalnızca 2020 ’de Apple ’a yerleşik arama motoru olarak kalmak ismine bütün 10 milyar dolar ödedi. Bunun 2021 toplamında 15 milyar dolara, 2022 ’de ise 18 milyar dolar hatta 20 milyar dolara eriştiği veya erişeceği aktarılıyor. Bu mevzuda iki dev ad da net bir sayı vermiyor.

İşte bu ödeme yukarıyada da dediğimiz gibi önümüzdeki sene içerisinde sonra erebilir. Zira Amerika Birleşik Devletleri federal hükûmetinde hukuk ve yasaların uygulanması ile federal adalet sisteminin yürütülmesinden mesul federal bakanlık Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google ’a bir soruşturma açtı. Bakanlık, Google ’ın Apple ’a para ödeyerek öne çıkmasını rekabete ters bir tutum olarak görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı bu mevzuda haklı. Gerçeğinde Google ’ın Apple ’a neden para ödemeye devam ettiği de çok anlaşılmış değil. Zira şu an neredeyse kimse arama motoru olarak Google harici bir servis kullanmıyor. Ancak Android ekosisteminin sahibi Google buna karşın Apple ’a servet ödemeye devam ediyor.

Tek seferde başka bir işletmeye kumpaslı olarak yaptığı en büyük sayının Apple ’a gittiği belirtilen Google, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından kabahatli bulunursa, Apple ’a yaptığı ödemeyi kesmek zorunda kalabilir. Söylendiği kadarıyla Google bu mevzuda Samsung ve öteki bazı telekom devlerine de ödeme yapıyor. Önümüzdeki sene netleşecek sürece göre öteki şirketlerin Google ’dan aldığı yüklü kazançlar da ortadan kalkabilir.

Apple ve Google ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.