Elektrikli McMurtry Spéirling yeni sahnede: “100 kilometre/s sürat sadece 1,4 saniye”

16.12.2022
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Elektrikli McMurtry Spéirling yeni sahnede: “100 kilometre/s sürat sadece 1,4 saniye”

En son Goodwood rekoru ile dikkatimizi sürükleyen özel otomobil modeli McMurtry Spéirling, bu aralar bir kere daha ses getirmeyi bildi.

McMurtry Spéirling, piyasadaki kesinlikle en özel vasıtalar arasında yer alıyor. Küçük ve hafif gövdesi ile us almaz seviyede yüksek bir performans ortaya koyan taşıtın en büyük fark yarattığı nokta, bünyesinde taşıdığı “fan” sistemi oluyor. Spéirling, taşıdığı bu fan sistemiyle ile yere vakum yaparak sanki yapışıyor ve yüksek süratlerde hareket edebilir hale geliyor. 2.000 kilogram ’dan fazla yere basma eforu uyguladığı aktarılan 1.000 kilogram ağırlığındaki vasıta, asfalt üzerinde hakikat anlamda bir roket gibi yol alabiliyor.

Spéirling, hesaplamalara göre bir F1 vasıtasının 241 kilometre/s süratte ürettiğinden daha yüksek yere basma eforunu, kalkar kalkmaz sunabiliyor. Yani bu taşıtta yere basma eforu ile sürat arasında direkt bir bağlantı bulunmuyor, fan sayesinde her sürat seviyesinde çok yüksek oranda yere basma eforu elde edilebiliyor. Spéirling ’i yeniden gündeme getiren ise otomobil odaklı büyük YouTube kanallarından CarWow tarafından paylaşılan hemen altta izleyebileceğiniz video oldu.

Bu videoda savaş uçaklarını uslara getiren Spéirling ile 0 ’dan 100 kilometre/s sürate sadece 1,4 saniyede çıkıldı ve aynı zamanda çeyrek mil rekoru kırıldı. Kanalın sunucusu Mat Watson ’ın bütün anlamıyla usunu alan vasıta, insan bedeninin sınırları zorlayan bir model konumunda bulunuyor. Aktarıldığı kadarıyla bu özel taşıtın fiyat bütün 2,5 milyon dolar seviyesine yer alıyor.

 

Spéirling en başta da dediğimiz gibi ilk kez gündemimize gelmiyor. 2019 Goodwood Sürat Festivali kapsamında tura çıkan Romain Dumas kontrolündeki Volkswagen I.D. R, elde ettiği 39.9 saniyelik derecesi ile 20 senelik tur rekorunu kırmayı başarmıştı. Daha önceki rekor 1999 senesinde V10 motorlu McLaren-Mercedes MP4/13 Formula 1 taşıtıyla attığı 41.6‘lık turla Nick Heidfeld‘da yer alıyordu. Daha sonra rekor bir kere daha elde değiştirdi. Eski F1 pilotu Max Chilton tarafından hakimiyet edilen Spéirling, 39.08 ’lik derecesi ile rekorun yeni sahibi olmuştu.

İnanılmaz vasıta McMurtry Spéirling yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.