Volkswagen ID.7, çok gelişmiş bir klima sistemiyle geliyor [Video]

20.01.2023
3
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Volkswagen ID.7, çok gelişmiş bir klima sistemiyle geliyor [Video]

Volkswagen, CES 2023 ’ü boş geçmemiş ve karşımıza uzun zamandır gündemde olan Volkswagen ID.7 ile çıkmıştı.

Sedan formunda imali duran Volkswagen Passat ’ın geleceği olarak görülen tamamen elektrikli Volkswagen ID.7, CES 2023 kapsamında kamuflajlı olarak tanıtıldı. Hemen satışa çıkmayacak olan vasıta, bugün klima odağında paylaşılan dikkat çekici ayrıntılar ile gündemde yer alıyor. Hemen alttaki video kapsamında aktarıldığı kadarıyla vasıta anahtarını idrak ederek sürücüsünün yanaştığı görürse klimayı otomatik olarak çalıştırabiliyor. Bu sayede sürücü daha vasıtaya girmeden kabin içerisinde ciddi bir serinlik sağlanabiliyor. ID.7 ’deki klima sistemi uslu havalandırma kanatlarına sahip. Elektrikli olarak farklı doğrultulara doğru hareket ettirilebilen bu kanatlar, otomatik ya da ekran üzerinden manuel olarak yönetilebiliyor. Bu sayede soğuk havayı taşıtın içerisinde daha balanslı biçimde yönlendirebilen ID.7, bu mevzuda şahısların kendilerine özel profiller hazırlamasına da imkân tanıyor.

Şayet klima için otomatik mod seçilirse vasıta, güneşin kokpite vurduğu bvefatları idrak ederek havayı dolaysız olarak o konumları soğutmak için yönlendirebiliyor. Ses komutlarıyla da yönetilebilen Volkswagen ID.7 merkezli uslu klima sistem, vasıtadaki dev dokunmatik ekranda sürekli olarak sarih kalıyor, bu sayede süratli ulaşım sağlanabiliyor. Yeni nesil birçok vasıtada da olduğu gibi ID.7 ’de de fiziksel klima hakimiyetçilerine yer verilmiyor.

Peki vasıta hakkında başka neler biliniyor? ID.7 ile Volkswagen ’in elektrikli model yelpazesini üst segmentlere doğru genişlettiklerini ifade eden Volkswagen Binek Vasıta CEO ’su Thomas Schäfer “ID.7, 2026 senesine kadar pazara sunmayı tasarladığımız on yeni elektrikli modelden birisi olacak. Sedan model, üst düzey teknoloji ve nitelik özellikleri taşıyacak. Emelimiz, alıcılarımıza her segmentte uygun modeller sunmak.” dedi.

Haziran ayında Çin ’de tanıtılan aerodinamik tasarıma sahip ve 700 kmye kadar WLTP erim sunan ID.AERO konsept modeli ile ID.7 ’nin ilk sinyallerini verdiklerini belirten Volkswagen, geliştirdiği ID.7 ile yenilikçi bir klima ve konfor tecrübeyi sunuyor. ID.7 ’de standart olarak sunulan yeni ekran konseptinde, Head-up display, 15 inç ekran, balaka ve cümbüş sistemine entegre yeni klima kumandaları ve aydınlatmalı “touch slider” gibi bir dizi yenilik bulunuyor.

“ID.7 tamamen elektrikli ID. model ailesinin tasarım dilini takip ediyor” açıklamasını yapan Volkswagen, sedan taşıtın kendine has özellikleri arasında hem enerji tüketimini eksiltmeye hem de erimi artırmaya takviyeci olan aerodinamik ön bvefat ve tavan tasarımının yer aldığını belirtiyor. Ön tarafta bulunan hava girişleri, havayı taşıtın yanlarından arkaya doğru yönlendiriyor. Böylece taşıtın yan taraflarında hava akışını eksilten bir hava perdesi oluşturuyor. Arkaya doğru meyilli tavan tasarımı sayesinde oldukça iyi bir sürtünme katsayısına sahip ID.7, resmî açıklamaya göre takribî 700 kmye WLTP kadar erime ulaşabiliyor.

ID. ailesindeki değişik tüm modeller gibi ID.7 de Volkswagen Grubu ’nun MEB modelini temel alıyor. Model, uzun eksen mesafesi 2,97 metre sayesinde iç mekânda avantaj sağlıyor ve özellikle ferah bir his veren lüks bir sedan şahsiyetine sahip oluyor. Avrupa pazarına da sunulacak ID.7, Volkswagen Emden fabrikasında üretilecek. 2023 seneyi ikinci çeyreğinde dünya prömiyeri hakikatleşecek seri imal versiyonunun, 2024 yılında Türkiye ’de satışa sunulması planlanıyor.

Volkswagen ID.7 yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.