BMW CEO ’su gelecek elektrikli otomobilleri için iddialı konuştu

14.01.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
BMW CEO ’su gelecek elektrikli otomobilleri için iddialı konuştu

Almanya merkezli dev adlardan BMW, elektrikli otomobil pazarında güçlü rakiplerine karşın çok büyük bir ad olmuş gidişatta.

BMW, hali hazırda çok rakamda elektrikli otomobil modeli satıyor. Bu mevzudaki büyümesini yeni senede de sürat kesmeden devam ettirecek işletme, alanda büyük Araştırma Ve Geliştirme yatırımları asıllaştırıyor. Bu Araştırma Ve Geliştirme yatırımlarının tesiri ise şirketin alandaki iddiasını çoğaldırıyor. Hatta BMW ’nin CEO ’su Oliver Zipse, BMW ’nin bir sonraki nesil elektrikli vasıtalarının erim, şarj sürati ve maliyetlendirme açısından sektörün kriteri olacağını söylüyor. Bu mevzuda Oliver Zipse ’nin kendisine biraz fazla güvendiği düşünülüyor. Evet işletme büyük gelecek çalışmaları yapıyor ancak rakipler de netlikle boş durmuyor. Şu an elektrikli taşıtlar üzerinde çalışmayan neredeyse hiçbir otomobil şirketi bulunmuyor, özellikle Çin ’de devasa bir elektrikli vasıta patlaması yaşanıyor. Çin ’den gelen yeni nesil taşıtlar artık 1.000 kilometre erime yanaşıyor ve yüksek performans ile nitelik sunuyor. Aynı zamanda alanın lideri sayılan Tesla da kapalı kapılar arkasında ehemmiyetli motor ve batarya teknolojileri geliştiriyor.

BMW elektrikli otomobil tarafından bundan evvel bir erim açıklaması ile ses getirmişti. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre BMW, yakında elektrikli otomobil modelleri için Gen5 bataryalardan Gen6 bataryalara geçiş yapacak. Bu Tesla ’nın kullandığı 4680 ’ler gibi silindirik yapıdaki bataryaların BMW ’ye ehemmiyetli getirileri olacak. Misalin bu bataryalar çok daha yüksek eforda şarj sunacak, bu efor sayesinde daha kısa vakitte doldurulabilecek, daha hafif olacak ve daha yüksek verim getirecek.

BMW i Vision Dee, en renkli konsept otomobil oldu [Video]Toyota, AE86 efsanesini iki değişik esasta geleceğe taşıdı

Gen6 bataryaların Gen5 bataryalara oranla takribî yüzde 30 daha fazla erim getireceğini belirten işletme, ihtimalleri olmasına karşın elektrikli otomobil tarafında 1.000 kilometre erimin üstüne çıkmayacaklarını söylüyor.  Şirkete göre bu erim seviyesi hemen herkes için aşırısıyla yeterli ve daha aşırısı için performans ile güvenlikten ödün vermeye gerek bulunmuyor. Bizce işletme bu mevzuda haklı zira birçok ülkede süratli şarj ağları ciddi biçimde büyüyor.

BMW CEO ’sunu açıklaması yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.