Garmin, ilk akıllı tansiyon aleti ile karşımızda

25.04.2023
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Garmin, ilk akıllı tansiyon aleti ile karşımızda

Uslu saat modelleri ve öteki birçok ürünü ile sık sık ses getiren işletmelerden Garmin, ilk uslu tansiyon aleti ile karşımızda.

Ürün gamı çok geniş olan adlardan Garmin, ilk kere bir “tansiyon aleti” ile karşımızda yer alıyor. Birçok benzerinden daha sade ve çağdaş bir tasarıma sahip olan aygıt, bütün olarak “Garmin Index BPM Smart Blood Pressure Monitor” gibi uzun bir ada sahip. Bilekderi değil daha doğru neticeler veren koldan ölçüme odaklanan ürün, yapılan açıklamaya göre sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümü yapabiliyor. Bunlar Wiki ’de şöyle açıklanıyor: “Sistolik değer, kalp kasıldığında kalpderi damarlara doğru atılan kanın damar duvarında yaptığı basınçtır. Diastolik değer ise kalp hafiflediğinde hâlâ damar duvarında mevcut olan basınçtır.” 

Yapılan ölçümleri Garmin Connect mobil uygulaması ile senkronize eden, bu sayede geçmiş ölçümlere ulaşımı kolaylaştıran ürün, neticeleri istenirse PDF formatında dışa aktarabiliyor. Bu hoş zira çoğu zaman hekimler tansiyon hastalarından uzun vadeli ölçümler istiyor. Buna göre ilaçların dozu değiştiriliyor ya da değişik rehabilitasyonlar uygulanıyor.

Bünyesinde 16 değişik bireyin bilgisini tutabilen Index BPM Smart Blood Pressure Monitor, dört adet AAA batarya ile 9 ay gibi uzun bir kullanım sunuyor. Bu müddet elbette günlük 1-2 ölçüm için veriliyor. 150 dolarlık bir yurt dışı maliyeti olan aygıtın, ileride Türkiye ’de de satılmasını bekliyoruz.

Bu arada yakında Türkiye ’de bir tansiyon ölçebilen uslu saat modeli de satışa sunulacak. Huawei Watch D ismine sahip olan bu uslu saat, yapısı gereği biraz kalın ve kan basıncını belirleme mevzusunda oldukça duyarlı biçimde görev yapıyor. Sınıf 2 sağlık aygıtı sertifikasına sahip olduğu Çin ’den alınmış aktarılan ürün, kan basıncı başka bir deyişle tansiyon ölçüm sürecinde yalnızca gövdesini değil, beraberinde gelen özel kayışını da etkin olarak kullanıyor.

Modelin kayışı içerisinde “hava yastığı” olarak geçen çıkarılabilir bir bvefat yer alıyor. Bu hava yastığı, asıl tansiyon aletleri gibi bileğin bunalarak doğru neticeler alınmasına imkân tanıyor. Kan basıncını olabilecek en iyi biçimde almak ismine kayış üstünden bilek kalınlık ölçümü sunan ve buna göre değişik boyutlarda hava yastıkları kullanılmasını öneren ürün, yan tarafında iki değişik fiziksel buton taşıyor.

Tansiyon ölçebilen Huawei Watch D akıllı saat

Huawei Watch D ’nin sunacağı tecrübe merak konusu.

Garmin tansiyon aleti yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.