Avrupa Birliği, USB-C kararını net olarak kesinleştirdi

06.06.2023
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Avrupa Birliği, USB-C kararını net olarak kesinleştirdi

Avrupa Birliği geçtiğimiz aylarda telefonlarda ve öbür elektronik ürünlerde ortak AKILB-C şarj portu kullanılmasını kararlaştırmıştı.

Kaçıranlar için Avrupa Birliği elektronik atığı eksiltmek ismine Avrupa ’da satılacak telefonlar ve öbür birçok elektronik ürün için ortak şarj portu lüzumluluğu getirmek istiyordu ve bu mevzuda geçtiğimiz aylarda son karar verildi. Avrupa ’da satılacak iPhone ’lar dahil birçok yeni nesil elektronik üründe 2024 sonunda AKILB-C portu standart olacak. Bugün bu karar bütün 602 pozitif rey ile kabul edildi ve net olarak resmileştirilmiş oldu.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli AKILB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliği tarafından devreye alınan yeni mevzuat özellikle iPhone ’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple ’ı ilgilendiriyor. Yeni mevzuat ışığında Apple gelecek iPhone modellerini Avrupa Birliği ülkelerinde satmak istiyorsa AKILB-C portuyla planlamak zorunda kalacak.

Bu bağlamda 2023 eylül ayında gelecek iPhone 15 ’lerin AKILB-C ’ye geçmesi bilave ediliyor. Apple, yüksek olasılıkla bunun için 2024 ’te gelecek iPhone 16 ’ları bilave etmeyecektir. Ancak gidişat yeniden de kesin değil. Şirketin süresi olduğu için 2024 ’ü de bekleyebilir. Hatta mutasyon 2025 senesinde gelecek iPhone 17 ’lerde bile gerçekleşebilir.

Apple bu mevzuda ABD merkezli olarak da sıkıştırılacak gibi görünüyor. ABD ’li senatörler Edward J. Markey ve Elizabeth Warren, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı ’na tek tip şarj portunun standart yapılması için bir çağrı yaptı. Halen bu mevzuda kesin olarak gündeme alınmış bir tasarı yok ancak senatörler sarih olarak elektronik atıklar ve aşırısı üzerinden ülkelerinde de AKILB-C ’nin standart hale getirilmesini istiyor.

Avrupa Birliği yalnızca yukarıyadaki ile kanaat etmek de istemiyor. Ortaya çıktığı kadarıyla birlik uslu telefon üreticilerinin Avrupa ’da satacağı telefonlara en az 5 sene boyunca yedek parça sunmasını istiyor.

Burada spesifik olarak 15 değişik yedek parçanın sağlanması isteniyor. Birlik yalnızca bununla da kanaat etmek istemiyor. Yapılan çalışmalarda telefonlarda kullanılan bataryaların daha uzun ömürlü olması da isteniyor. Telefonlardaki lityum-iyon bataryaların 500 şarj / deşarj sonrasında bile en az yüzde 83 ömürde olması isteniyor.

Telefon ekranları için enerji faydalılığı göstergesi de düşünen Avrupa Birliği, bu sürece tabletleri de dahil ediyor. Bu çalışmaların önümüzdeki yarıyılda kanunlaşması ve ilerleyen senelerde her işletme için geçerli olması bilave ediliyor.

Avrupa Birliği ve telefon tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.