Google Maps için araç motor tipine göre rota özelliği Türkiye ’de de açıldı

25.04.2023
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Google Maps için araç motor tipine göre rota özelliği Türkiye ’de de açıldı

Google Maps ya da Google Haritalar için kısa zaman evvel yurt dışında açılan verimli bir özellik Türkiye ’de de faal edildi.

Google Maps, yurt dışında ve artık Türkiye ’de bireylerin belirledikleri rota üzerinden kullandıkları vasıtanın motor tipini seçmesine imkân tanıyor. Burada benzinli, dizel, elektrikli ya da hibrit alternatifleri sunuluyor. Süreçte girilen bilgiye bakan uygulama, taşıt motor tipine göre en yararlı rotayı karşınıza getiriyor. Google geçtiğimiz sene şahıslara en kısa yanında en etrafçı ve yakıt tasarrufu getiren rotayı önermeye başlamıştı. Yeni özelliği bu esasta geliştiren internet devi, her taşıt için tek bir standart uygulaması muhtemel olmadığından sürece manalı biçimde motor tipini de dahil ediyor ve bu genel olarak pozitif geri dönüşler alıyor. Zira hibrit ile elektrikli taşıtlar arasında bile ciddi bir yararlılık farkı bulunuyor.

Bu özellik hakkında Google kendisi şunları aktarıyor: “Google Maps uygulaması, taşıtınızın motor cinsine bağlı olarak bazı rotalarda yakıt veya enerji faydalılığına ait hipotezler gösterir. Rotanın yakıt veya enerji yararlılığı ne kadar yüksek olursa arabanızın yakıt/enerji kullanımı ve CO2 emisyonu o kadar düşük olur. Bu özellik aktifse Haritalar, yakıt veya enerji faydalılığının yanı gizeme anlık trafik ve yol şartları gibi etmenleri dikkate alarak sizin için en iyi rotayı seçer. Böylece, en süratli rotayı göstermenin yanı gizeme aynı olmasa bile en yararlı rotayı da gösterir.

Bu Türkiye ’de herkese yeni açılan bvefat, seçilen rotanın “Rota Alternatifleri” kısmında yer alıyor

Bu özelliği kapattığınızda, her zaman en süratli rota gösterilir ve rota tekliflerinde yakıt veya enerji yararlılığı dikkate alınmaz. Bununla birlikte, yakıt veya enerji yararlılığı varsayımları motor cinsine göre ve tüm seçenekler arasında azami yakıt ya da enerji yararlılığı sağlayan rotayı vurgulamak için bir yeşil yaprak gösterilir.”

Google süreç hakkında ayrıca şunları da paylaşıyor: “Yakıt yararlılığı azami rota teklifi, motor cinsine göre değişiklik gösterebilir. Misalin, dizel vasıtaların yakıt ekonomisi avantajı genellikle otoban sürüşü için idealdir. Hibrit ve elektrikli taşıtlar, sıkça durup kalkmayı gerektiren şehir trafiğinde çoğu zaman rejeneratif frenleme kullandıkları için daha fazla yararlılık sağlar. Bir motor cinsi seçmezseniz çoğu ülkede en yaygın motor cinsi olan benzin veya petrol zannedilen olarak kullanılacaktır.”

Google Maps özelliği yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı garip projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.