Google, izinsiz takip mevzusunda dev ceza uyuşmasına vardı

19.12.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Google, izinsiz takip mevzusunda dev ceza uyuşmasına vardı

Google, 2018 senesinde ortaya çıkan kullanıcıları izinsiz takip ediyor yargılaması özelinde dev ceza uyuşmasına vardı.

Associated Press, 2018 senesinde Google servislerini kullanan kullanıcıların, ayarlarda kapatılmış olsa bile takip edildiğini ortaya çıkardı. Google Haritalar, hava vaziyeti aktüellemeleri ve tarayıcı aramaları gibi rastgele bir uygulama, istemeseniz bile firmanın sizi takip etmesini sağlıyordu. Google ’ın AP ’ye cevabı ise şu biçimde olmuştu: “Kullanıcı tecrübesini artırmak için Google ’ın konum balakasını kullandığı pek çok farklı alan bulunuyor. Buna Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Aktifliği ve aygıt bazlı Konum Servisleri de dahil. Bu vasıtaların kullanımı için sarih tanımlara yer veriyoruz ve gelişmiş hakimiyetler sunuyoruz ki kullanıcılar dilediklerinde açıp kapatabilsin ve isterlerse geçmişi silebilsin.”

Bu mevzu özelinde hakkında ABD merkezli olarak soruşturma açılan internet devi Google, süreci daha fazla uzatmamak ismine uyuşma yolunu seçti. Bu bağlamda bütün 391 milyon dolarlık bir ceza ödemesini kabul eden firma, servislerinde bazı farklılıklar yapma lafını da verdi. Uyuşmanın bir parçası olarak Google ’ın konum takibi aktifleştirildiğinde kullanıcıları uyarması ve 2023 ’deri itibaren bu özelliğin nasıl kapatılacağına dair ayrıntılı balaka vermesi gerekiyor.

Google ve değişik birçok teknoloji işletmesi sık sık bu stil “uyuşma” yolunu seçiyor. Zira büyük işletmeler belirli bir noktadan sonra kanunların üstüne çıkamıyor, daha büyük cezaları ve yasakları önlemek ismine daha minik cezaları ödemeyi kabul etmek vaziyetinde kalıyor.

Google uyuşması yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan acayip ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.