Meta sonrasında Amazon büyük bir işten çıkarma yapıyor

19.12.2022
2
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Meta sonrasında Amazon büyük bir işten çıkarma yapıyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın başındaki çatı firma Meta sonrasında büyük bir işten çıkarmayı Amazon yapıyor.

Kaçıranlar için Twitter tarafında yapılan büyük işte çıkarma sonrasında Meta ciddi bir küçülme ilanı yapmıştı. Twitter ’ın 3.500 kadar şahısla yollarını ayırdığı bilinirken, Meta bütün 11 bin personel ile yollarını ayırmaya başladı. Mevzuda bir açıklama yapan firma CEO ’su Mark Zuckerberg, burada yer verdiğimiz tümceleri kurmuştu. Şimdi ise süreçle ilgili olarak Amazon gündemimizde yer alıyor. Dev alışveriş markası, bu hafta içerisinde bütün 10 bin personel ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor.

Firma tarihindeki en büyük toplu işten çıkarmalardan bkocamanına imza atacak Amazon, çalışan rakamı açısından gerçekten büyük vaziyette. Zira işten çıkarmayı ilk duyuran kaynak olan The New York Times, 10.000 çalışanın işletmenin müessesesel kadrosunun yüzde 3 ’şanı ve genel işgücünün yalnızca yüzde 1 ’ini temsil edeceğini söylüyor.

İşten çıkarma sürecinde özellikle Alexa dayanaklı mahsullerin olduğu teçhizat tarafına odaklanacağı aktarılan Amazon, birçok değişik dev ad gibi küresel enflasyondan etkilenen firmalar arasında bulunuyor. Negatif ekonomik tabloların acısını elbette işletmelerden çok çalışanlar sürüklüyor. Birçok dev ad işten çıkarmaları kârlılık oranları düşmesin diye yapıyor. Şu an birçok büyük şirket işten çıkarma yanında işe alımları durdurma yolunu da seçim ediyor.

Amazon işten çıkarma yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.