GTA VI (GTA 6) kaynak kodları sızdırıldıysa ne olur?

14.02.2023
4
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
GTA VI (GTA 6) kaynak kodları sızdırıldıysa ne olur?

Etkin olarak geliştirme düzeyinde olan GTA VI GTA 6 için geçtiğimiz hafta gerçekten devasa bir sızıntı yapıldı.

Kaçıranlar için GTA VI GTA 6 için geçtiğimiz hafta sonu sabah saatlerinde büyük bir sızıntı yapıldı. Başta sahte olduğu varsayılan ancak daha sonra reel olduğu ortaya çıkan sızıntı sonrasında birçok balaka ortaya çıktı. Sızıntıyı yapan şahıs, elinde GTA 5 yanında GTA 6 için kaynak kodları olduğunu söyledi. Hatta GTA 5 ’in kaynak kodlarını satışa çıkaran hacker, GTA 6 ’nın kaynak kodlarını ise şimdilik ortaya dökmedi. Ancak elbette bu da kesin değil. Şayet gerçekten kaynak kodları sızdırıldıysa, bunlar makûs maksatlı çok sayıda bireyin eline geçmiş olabilir.

Peki bu kaynak kodları gerçekten sızdırıldıysa ve yayıldıysa ne olur? Bu mevzuda Gizmodo ’ya bir açıklama yapan video oyunu tasarım mektebi Digipen ’de yazılım imalinden mesul başkan destekçisi Ben Ellinger, karşımıza mucizevi makûs bir tablo çıkarmadı. Kaynak kodları için en büyük kaygı, kodların geldiği yere de bağlı olarak “şike” gibi görünüyor. Bu kodlar üzerinden yeni GTA için çok sayıda şikenin / şike yazılımının oluşturulabileceği aktarılıyor.

Ben Ellinger ’a göre bu vaziyet işletme içerisindeki güvenlik tedbirlerini de çok sıkı hale getirebilir ve bundan dolayı çalışanlar kasvet yaşamaya başlayabilir. Hatta bu vaziyet sebebiyle birçok şahıs uzaktan çalışma sistemini sona erdirmek zorunda kalabilir. Gerçeğinde bunun kaynak kodlarının sızdırılıp sızdırılmasıyla da çok ilgisi yok. Yapılan ilk sızıntılar bile işletme içerisinde devasa güvenlik farklılıklarına neden olacaktır.

Süreçle ilgili yukarıyadakiler ek olarak ekstra bir negatif tesir bilave edilmiyor. Zira karşımıza milyar dolarlık bir reyin işletmesi yer alıyor. Bazı gecikmeler haricinde sızdırılanların Rockstar Games ve Take-Two için devasa bir tesiri netlikle olmayacaktır. Hiçbir başka reyin işletmesi GTA 6 ’nın kaynak kodları üzerinden bir rakip ortaya koyamaz, sarih kopyalar ile dev firmayla legal savaşı göze alamaz. Şikelerin kaynak kodu merkezli kapıları ise oyunun çıkışına daha çok olduğu için bir biçimde kapatılacaktır.

Rockstar Games bu sızıntı için suskun kalmamış ve bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamada şirket, GTA 6 görüntülerinin kullandığı sistemlerden bkocamanına yapılan izinsiz giriş üzerinden elde edildiğini belirtti. Bu mevzuda detaylı araştırmalara devam eden şirket, görüntülerin oldukça erken geliştirme evresinden geldiğini belirtti.

Bu sızıntının projede bir gecikmeye neden olmayacağını ve çalışmalara klasik biçimde devam edeceklerini belirten şirket, reyin için şimdilik net bir çıkış tarihi vermiyor. Yeni GTA oyunu bu biçimde gündeme geldiği ve karşınıza çıktığı için çok drama olduklarını aktaran Rockstar Games, oyunu yüksek olasılıkla 2024 senesinde karşımıza çıkaracak. Ancak merak edilen imal 2025 ’e de kalabilir. Hatta birçok kaynak artık çıkış için 2025 ’e işaret ediyor.

Peki GTA VI hakkında genel olarak neler biliyoruz? Eskiki balakaların üzerinden bir defa daha geçelim. Reyin için geçtiğimiz ay Jason Schreier tarafından ehemmiyetli balakalar verildi. İşletme içerisindeki çalışma civarında yapılan ehemmiyetli metamorfozlar ve pandemi sebebiyle geliştirme sürecinin bilave edilenden daha yavaş ilerlediği aktarılan oyunda, GTA tarihinde ilk kez oynanabilir bir Latin orijinli kadın kişilik olacak.

Söylendiği kadarıyla imalde Bonnie & Clyde efsanesinden esinlenilerek iki değişik ana kişilik olacak. Aralarında bir duygusal bağ olması bilave edilen kadın ve erken şahsiyetlerin çevresine kurulan aksiyon dolu senaryo, söylendiği kadarıyla Miami ve etrafında işlenecek.

İşletme içerisinde “Projekt Americas” olarak geçtiği aktarılan imalde, devasa bir haritanın olduğu da aktarılıyor. Daha evvel ortaya atılan iddialara göre yeni reyin, öbür versiyonlardan değişik olarak zaman içinde genişleyebilir bir yapıda olacak.

Buna göre reyin dünyası çıkış sonrasında ilave edilecek yeni haritalar ile gitgide büyütülecek. Bu sefer özellikle çok fazla girilebilir iç mekân üzerine odaklandığı aktarılan şirket, GTA VI için resmi görüntüleri bütün anlamıyla hazır oldukları zaman paylaşacaklarını aktarıyor.

GTA VI GTA 6 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: L ’Oreal şirketinden 2023 ’te gelecek konutta saç boyama aygıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.