iPhone 14 serisinin acil SOS özellikleri iki ülke ile hudutlu kalmayacak

29.11.2022
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPhone 14 serisinin acil SOS özellikleri iki ülke ile hudutlu kalmayacak

Dört farklı modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. Bunun için yeni bir ayrıntı var.

iPhone 14 ailesi bütün olarak 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor. İşte bu modellerin hepsine ehemmiyetli bir adım atılarak uydu üzerinden acil SOS özelliği dahil edildi. Telefonlar alındıktan sonraki iki sene boyunca fiyatsız olarak kullanılabilecek Sonrası için hali hazırda fiyat belli değil bu özellik, telefonların sürüklemediği acil vaziyetlerde hayat kurtarması için planlanmış. İlk evrede yalnızca ABD ile Kanada ’daki kullanıcılara sunulacak ve buradaki kullanıcılara da kasım ayında gelecek özellik, Apple tarafından yapılan açıklamaya göre sene sonunda başka ülkelere de taşınacak.

Bu değişik ülkelerin hangisi olduğu açıklanmıyor ve bu mevzuda henüz yapılmış bir sızıntı da bulunmuyor. Bu arada Apple ’ın uydu üzerinden acil SOS özelliğini 2023 senesinde de genişletmeye devam edeceği belirtiliyor. Bu özelliğin Türkiye ’de etkin edilmesi ise şimdilik pek beklenmiyor.

Apple, bu Globalstar uyduları Şirkette şu an 24 farklı pespaye dünya yörüngesine konumlanmış uydu var ile muhtemel olan verimli özellik hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntıları yaptığı resmi basın açıklaması ile şöyle aktarıyor:

“iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir biçimde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine ileti yollama imkânı tanıyor. Uydular düşük byemin genişliğine sahip hareketli maksatlar olduğu için iletilerin eriştirilmesi dakikalar müddetbiliyor.

Her saniye çok ehemmiyetli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının vaziyetini değerlendiren birkaç hayatsal suali evvelden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sualler ve takip iletileri, Apple ’dan eğitim almış ve kullanıcı ismine dayanak isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan vaziyetlerde kullanıcıların Bul özelliğinden faydalanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Uydu bağlantı özelliği ayrıntılarına burada yer verdiğimiz, kısa müddet evvel tanıtılan Huawei Mate 50 modellerinde de yer alıyor. Huawei de sürecin daha çok hayata kurtarma kısmına odaklanıyor.

iPhone 14 çabuksu yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.