Özerk taşıt ve yaya güvenliği için yapılan tuhaf “göz” sınaması

29.11.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Özerk taşıt ve yaya güvenliği için yapılan tuhaf “göz” sınaması

Özerk taşıt ve yaya güvenliği için birçok değişik çalışma yürütülüyor. Bu mevzuda gerçekten tuhaf adımlar da atılıyor.

Özerk taşıt ya da özerk başka bir deyişle sürücüsüz otomobil modelleri çoğalıyor. Daha şimdiden birçok şirket vasıtalarını tamamen özerk başka bir deyişle kendi başına gidebilecek hale getirmiş gidişatta. Gelişmiş radar ve kamera sistemleri yanında Nvidia gibi işletmelerin güçlü otomobil odaklı harekâtçı ekipmanları, sürücüsüz otomobil hayalini hayal olmaktan çıkarıyor. Ancak herkesin usunda bu vasıtaların güvenliği mevzusunda bazı sual işaretleri bulunuyor. Misalin bu vasıtalar ile şehir içinde yaşamak zorunda kaldığımız zaman nasıl bağlantı kuracağız?

Şu an karşıdan karşıya geçeceğimiz zaman genelde bilave eden sürücüler ile göz teması kuruyoruz. Bu sayede otomobil sürücünün önüne sıçramadan evvel bizi gördüğünden emin olmaya çalışıyoruz. Peki bunu içinde hakikat bir insan olmayan özerk taşıt modelleri ile nasıl yapacağız? Bu mevzuda Tokyo Üniversitesi tuhaf bir prototip hazırladı.

Tokyo Üniversitesi tahlilcileri, bir golf arabasına çok net olarak görülebilen ve merkezi hareket edebilen büyük gözler ilave etti. Bu gözler, özel kamera sistemlerine bağlı olarak çalışıyor ve özerk vasıtanın yayayı gördüğünü belirtiyor. Gözler yayaya bakıyorsa vasıtanın bilave edeceği, bakmıyorsa vasıtanın yoluna devam edeceği karşı tarafa işaret ediliyor. Bu sayede yayalar vasıtanın önün sıçramadan evvel bütün olarak ne yapacağını sarih biçimde anlayabiliyor.

Yapılan sınamalarda sistemin iyi geri dönüşler verdiği ve kazaları azaltabildiği aktarılıyor. Elbette pratik kullanımda böyle gözlere sahip sürücüsüz vasıtalar karşımıza çıkmayacak ancak buna benzer daha şık çözümler ile trafiğin geleceği daha tehlikesiz hale getirilebilir.

Sistem gülünç görünüyor ancak hayat kurtarabilecek bir potansiyel ortaya koyuyor

Özerk taşıt ve yaya güvenliği için atılan bu tuhaf adım yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.