iOS 16 ile yüksek güvenlik getirmek için geldi: “Kilit Modu nedir ve nasıl açılır?”

09.02.2023
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
iOS 16 ile yüksek güvenlik getirmek için geldi: “Kilit Modu nedir ve nasıl açılır?”

Teknoloji devi Apple, dün akşam yardımlı modeller için kullanıma sunduğu iOS 16 işletim sisteminde yeni ihtimaller getirdi.

WWDC22 aktifliğinin en ehemmiyetli bülteni olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, sayfanın altında görebileceğiniz yardımlı tüm iPhone modelleri için dün akşam indirilebilir hale geldi. Bu dikkat toplayan işletim sistemi, daha evvel bülteni yapılan bir “Kilit Modu” ile geliyor. Peki bu nedir? Yüksek güvenlik odaklı özellik için Apple şunu aktarıyor: “Kilit Modu, pozisyonları veya yaptıkları iş sebebiyle en karışık dijital tehditlerden bazılarının amacı olabilecek az rakamda birey için planlanan, isteğe bağlı, normal dışı bir korumadır.

Çoğu insan hiçbir zaman bu cins hamlelerin amacında değildir. Kilit Modu faalleştirildiğinde cihazınız banalde olduğu gibi çalışmayacaktır. Amacı özel olarak belirlenmiş kiralık ajan yazılımların suistimal edebileceği hamle yüzeyini eksiltmek için belirli uygulamalar, web siteleri ve özellikler güvenlik sebebiyle katı bir biçimde hudutlandırılır ve bazı tecrübeler hiç kullanılamayabilir.”

Peki Kilit Modu aygıtınızı nasıl gözetiyor? Apple ’ın buna ayrıntılı cevabı şöyle: “Kilit Modu faalleştirildiğinde, alttakiler dahil bazı uygulamalar ve özellikler değişik biçimde çalışır:

İletiler: Belirli fotoğraflar, videolar ve sesler dışında ileti eki cinslerinin çoğu yasaklanır. Bağlantılar ve bağlantı önizlemeleri gibi bazı özellikler kullanılamaz. –Web ’de gezme: Bazı karışık web teknolojileri yasaklanır. Bu da bazı web sitelerinin daha yavaş yüklenmesine veya düzgün çalışmamasına neden olabilir. Ayrıca, web fontları görüntülenmeyebilir ve görüntüler yerine görüntü yok sembolü gösterilebilir.–FaceTime: Daha evvel aramadığınız bireylerden gelen FaceTime aramaları yasaklanır.–Apple Hizmetleri: Ev uygulamasında bir evi idareme davetleri gibi Apple Hizmetleri için gelen davetler, söz mevzusu şahsı daha evvel davet etmediyseniz yasaklanır.–Paylaşılan albümler: Paylaşılan albümler Resimler uygulamasından kaldırılır ve yeni Paylaşılan Albüm davetleri yasaklanır. Bu paylaşılan albümleri, Kilit Modu devre dışı olan öteki makinelerde görüntüleyebilirsiniz.–AKILB aksesuarları: Cihazınızı bir AKILB aksesuarına veya başka bir bilgisayara bağlamak için cihazınızın kilidinin açılması gerekir.–Yapılandırma profilleri: Yapılandırma profilleri yüklenemez ve cihaz, Kilit Modu faalken Mobil Cihaz Yönetimi ’ne veya cihaz teftişine kaydedilemez.

Kilit Modu faalken telefon aramaları ve düz metin iletileri çalışmaya devam eder. Bu mod, acil SOS aramaları gibi acil vaziyet özelliklerini etkilemez. “

Peki iOS 16 yüklü iPhone modellerinde Kilit Modu nasıl açılıyor? Apple ’ın buna verdiği cevap ise şöyle:

Ayarlar uygulamasını açın.Gizlilik ve Güvenlik alternatifine dokunun.Güvenlik bvefatında Lockdown Mode Kilit Modu alternatifine ve ardından Turn On Lockdown Mode Kilit Modu ’nu Aç öğesine dokunun.Turn On Lockdown Mode Kilit Modu ’nu Aç alternatifine dokunun.Turn On & Restart Aç ve Yine Başlat alternatifine dokunun, ardından cihazınızın parolasını girin.

Kilit Modu faalken, bir uygulama veya özellik hudutlandırıldığında size bildirim gönderilebilir ve Safari ’de yer alan bir başlık, Kilit Modu ’nun sarih olduğunu belirtir.

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 ayrıntıları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.