NASA, Space Launch System için yeni tarihi verdi

01.03.2023
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
NASA, Space Launch System için yeni tarihi verdi

Amerika Birleşik Devletleri ’nin uzay programı çalışmalarından mesul olan müessese NASA, Space Launch System için kalkışı iki değişik sınamada da yapamamıştı.

Kaçıranlar için kısa bir özet geçelim. Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geliştirdiği 24 milyar dolarlık Space Launch System ya da kısa ismiyle SLS roketi ile ilk kalkışı geçtiğimiz haftalarda yapacaktı ancak motor meseleyi nedeniyle bu kalkış ertelenmişti. Müessese geçtiğimiz hafta ikinci sınamaya çıktı ancak bunda da kalkış yapılamadı. İkinci seferde çözülemeyen bir hidrojen sızıntısı baş gösterdi ve bu surattan kalkış iptal edildi. Bu mevzuda yaptığı açıklamada NASA şunu aktarmıştı: “Artemis I ’in Ay görevi ertelendi. Ekipler, rokete yakıt aktaran donanımdaki sızıntıyla ilgili bir meseleyi çözmeye çalıştı ancak zafersiz oldu.”

NASA, kısa zaman evvel yaptığı açıklamasında üçüncü sınama eylül ayında olmayacak stilinde bir bilgi vermişti. Buradan işaretle kalkışın ekim ayında yapılması beklenmiyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde bir açıklama daha geldi ve NASA ’daki mühendislerinin ikinci kalkışta sızdıran yakıt contalarını değiştirdiği duyuruldu.

Verilen son bilgiye göreyse şayet süreçte her şey yolunda giderse 27 Eylül tarihinde bir kalkış denemesi daha yapılacak. Şayet 27 Eylül ’de hava vaziyeti nedeniyle kalkış olmazsa, bir sonraki sınama için 2 Ekim tarihi belirlenmiş vaziyette. Üçüncü sınamada her şey yolunda giderse ilk “test görevine” çıkılacak ve bu görev kapsamında SLS ’in önünde herhangi bir astronota ev sahipliği yapmayan Sensörler ile donatılan mankenler var 20 milyar dolarlık Orion kapsülü bulunacak.

PlayStation State of Play etkinliğinin öne çıkan gösterimleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.