PlayStation 5, Webkit güvenlik açığı üzerinden kırıldı

03.06.2023
0
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
PlayStation 5, Webkit güvenlik açığı üzerinden kırıldı

Stok sorunları halen bütün olarak çözülemeyen PlayStation 5 reyin konsolu için makûs bir haber geldi. Konsol kırıldı.

Ortaya çıktığı kadarıyla sistem sürümü “4.03” ve altını etkileyen bir Webkit güvenlik sarihi üzerinden PlayStation 5 reyin konsolu kırıldı. Konsolun yazılımsal olarak kırılması, aygıt üzerinde çok muhtelif şeylerin yapılabileceği anlamına geliyor. Bunlar arasında elbette korsan reyin yükleme süreci de yer alıyor. Aynı zamanda başka adımlar da muhtemel. Misalin geçtiğimiz senelerde P.T. ’nin PlayStation 5 ’te oynanamayacağı açıklanmıştı. Alttaki videoda göreöğreneceğiniz kırma harekâtıyla reyin PS5 ’te çalışır hale getirildi. Ancak videoda oyuna girilmedi.

Yapılan açıklamaya göre kırma süresi şu an spesifik olarak 4.03 sürümünde görev yapıyor, daha düşük sürümlerde bazı sorunlar görülebiliyor, 4.03 üstünde ise kullanılamıyor. Zira yeni çıkan aktüellemeler ile Webkit güvenlik sarihinin kapatıldığı aktarılıyor. Başka Bir Deyişle esasen tek bir sürüme odaklanan PlayStation 5 kırma sürecinin, şimdilik yüzde 100 stabil olmadığı da aktarılıyor. Süreç şimdilik sadece meraklılar ve hacker ’lar için bir cümbüş gibi görünüyor.

Bu açıdan vaziyetin Sony için büyük bir sorun yaratması kesinlikle beklenmiyor. Zira artık oyunlar ve servisler genelde internete bağlı olarak çalışması için tasarlanıyor. Bu oyunlara ulaşım için de her zaman en aktüel işletim sistemi sürümü kullanmak gerekiyor. Aktüel işletim sistemleriyle de her zaman bulunan sarihler kapatılıyor, bu stil harekâtların önü kapatılıyor.

It’s… beautiful.

The PlayStation 5 has been jailbroken. pic.twitter.com/54fvBGoQGw

— Lance McDonald @manfightdragon October 3, 2022

PlayStation 5 bundan evvel Türkiye ’yi de etkileyen maliyet çoğalışı ile gündemde ses getirmişti. Kaçıranlar için konsolun Avrupa özelinde diskli versiyonu artık 500 euro yerine 550 euro maliyetle satılıyor. Dijital sürüm ise 400 euro seviyesinden 450 euro seviyesine çıkmış gidişatta. Konsolun Türkiye ’deki maliyet çoğalışı hakkında yapılan açıklama ise şöyle olmuştu:

Tesla, üçüncü çeyreği ehemmiyetli rekorlar ile kapattı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.