Avrupa Birliği, 2035 ’te dizel ve benzinli araçların satışını yasaklıyor

30.04.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Avrupa Birliği, 2035 ’te dizel ve benzinli araçların satışını yasaklıyor

Avrupa Birliği, uzun zamandır gündemde olan bir mevzuyu artık netleştirdi. İçten yanmalı motora sahip vasıtalar gelecekte olmayacak.

2035 senesinde Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde “yeni” dizel ve benzinli otomobil satışı olmayacak. DW ’de yer alan habere göre AB ülkeleri ve Avrupa Meclisi mülakatçıları ile tertip etmeyi hazırlayan Avrupa Komiteyi, perşembe günü otomobil üreticilerinin karbondioksit CO2 emisyonlarını 2035 senesine kadar yüzde 100 eksiltmesi gerektiği mevzusunda uyuştular. Böylece AB ’de fosil yakıtla çalışan yeni taşıtların satışı da imkânsız hale getirilmiş olacak.

2035 seneyi için alınan karar hoş ancak çoğu şahıs tarihin daha erkene çekilmesi gerektiğini düşünüyor. Zira artık hemen her taşıtın elektrikli versiyonu bulunabiliyor. Bazı çok spesifik iş aygıtlarının bile elektrikli versiyonları ticari olarak satışta bulunuyor. Küresel ısınmanın tesirini ciddi biçimde gösterdiği bu yarıyılda, 2035 ’in bilave edilmesi büyük bir kesim tarafından çok manalı bulunmuyor. AB, aldığı uzun vadeli karar ile otomobil şirketlerinin hasar etmesini yasaklamak istiyor ancak süreçte kesinlikle bazı fedakarlıkların yapılması gerekiyor.

İçten yanmalı motora sahip taşıtların yerini almaya başlayan elektrikli otomobil modellerinin rakamı yurt dışında olduğu gibi Türkiye ’de de çoğalıyor. Bu gidişat hoş ancak Türkiye ’de rakamın çoğalması ne yazık ki maliyetleri alta sürüklemiyor. Zira Türkiye ’de otomobil maliyetlerinin üzerinde herkesin bildiği başka faktörler yer alıyor.

Bu faktörlerdeki senelerdir değişmeyen sabitler ve aralıksız olarak değişenler, maliyetlerin genelde sürekli olarak yükselmesine neden oluyor. Aktüel olarak Türkiye ’de satılan elektrikli otomobil modellerine ve maliyetlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Birliği kararı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.