Nvidia ve Microsoft, çok güçlü bir süper bilgisayar için bir araya geldi

09.12.2022
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Nvidia ve Microsoft, çok güçlü bir süper bilgisayar için bir araya geldi

Ekran kartı devi Nvidia ve Microsoft, suni zihin odaklı güçlü bir süper bilgisayar üretmek ismine eforlarını birleştirdiklerini duyurdu.

Nvidia ile Microsoft, konumları ve odak noktaları özelinde suni zihin sistemlerine büyük umursuyorlar. Suni zihin sistemleri üzerine kurulan çok rakamda özel sisteme sahip olan ikili, bu mevzuda daha güçlü olmak istiyor zira gelecek şimdiden bu altyapı üzerine kuruluyor. Bu bağlamda Nvidia, suni zihin sistemlerini eğitmek ve ölçeklendirmek için gereken devasa balaka harekât iş yüklerinin üstesinden gelmek üzere dünyanın en güçlü suni zihin süper bilgisayarlarından bkocamanını oluşturmak için Microsoft ile uzun senelere dağılacak ehemmiyetli bir işbirliği yaptıklarını duyurdu. Microsoft ’un Azure bulut altyapısını temel alacak bir suni zihin odaklı süper bilgisayarı oluşturacak ikili, süreçte Nvidia ’nın binlerce H100 ve A100 bilgi merkezlerine özel GPU ’larını ve Quantum-2 InfiniBand ağ platformunu kullanacak.

Özellikle DALL-E gibi ayrıntılarına burada yer verdiğimiz kullanımı süratle artan suni zihin sistemlerine odaklanacak ve bunların yaratıcı yapım süreçlerini eğitmek / geliştirmek için kullanılacak süper bilgisayar, elbete değişik süreçlerde de yer alacak. Güçlü bir suni zihin odaklı süper bilgisayar sürücüsüz otomobil sistemleri başta olmak üzere Nvidia ’nın faal olarak yer aldığı birçok alanda büyük fayda sağlayacaktır.

Suni zihin sistemlerini benimseme sürecinin son yarıyılda süratle çoğaldığını belirten Nvidia müessesesel bilişim başkan takviyecisi Manuvir Das, “Microsoft ile işbirliğimiz, analistlere ve işletmelere suni zihnin dönüştürücü eforundan faydalanmaları için son teknoloji suni zihin altyapısı ve yazılımı sağlayacak.” açıklamasında bulunuyor.

Nvidia ve Microsoft ortaklığı yanında bu da alakanızı çekebilir: GMC imzalı adaleli elektrikli bisiklet HUMMER EV

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.