Android telefonlar için faydalı bir “Arşiv” özelliği geliyor

20.06.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Android telefonlar için faydalı bir “Arşiv” özelliği geliyor

Android işletim sistemi için Google tarafının çalışmaları faal olarak sürüyor. Bu sefer bir “Arşiv” özelliği geliyor.

Yakında bir uygulamayı çok ender kullanıyorsanız telefonunuzda yakalamanıza gerek kalmayacak. Google tarafından Android telefonlar için geliştirilen “Arşiv” özelliği, uygulamalardaki size ait bilgileri Belge gibi dosyalar dahil ve sistemsel bazı dosyaları gözeterek esası silmenize imkân tanıyacak. Bu dolaysız olarak Google Play Store üzerinden çalışacak altyapı, uygulamaya lüzumunuz olursa yine indirme yaparak işinizi süratli biçimde halletmenize imkân tanıyacak.

Süreç için “Bunu ben şimdi de yapabiliyorum. Sildiğim bir uygulamayı Play Store ’dan tekerrür yükleyebilirim” diyebilirsiniz. Bu doğru ancak zaman kaybı yaratıyor. Yakında çıkacak Arşiv altyapısında silinen uygulamaların sembolleri ana ekrandan kaldırılmayacak, indirme operasyonu dolaysız olarak bu sembole basıldığı an yapılacak. Bu sayede tekerrürden Play Store ’a girip uygulama indirme ya da arama gibi zaman kaybettiren tasalar olmayacak. Genel olarak çok kullanışlı olan altyapı, bazı uygulamalarda yüzde 60 ’a yakın yer tasarrufu getirebilecek.

Here is how it works. pic.twitter.com/nPhRGt6xKL

— Kim @AssembleDebug October 11, 2022

Sürecin nasıl çalıştığını gösteren video.

İşletim sistemi için başka yararlı özellikler de yolda bulunuyor. Misalin Android tarafında Nearby Share adlı bir AirDrop benzeri dosya paylaşım altyapısı yer alıyor. Bu teknoloji için geçtiğimiz aylarda testleri yapılan yeni bir imkânın yakında geniş çaplı olarak kullanıma sunulacağı duyuruldu.

 

Bu yeni yarıyılda artık aynı Google hesabını kullanan aygıtlara bilgi aktarımı için onay gerekmeyecek. Böylelikle sahibi olunan makineler arasındaki bilgi aktarımını otomatik hale getirecek Google, paylaşımı aygıtların ekranı / kilidi kapalı olsa bile asıllaştırıyor. Bu gerçekten büyük bir kolaylık anlamına geliyor.

Bu yeni altyapıya “self-share” ismini veren Google, bu manuel olarak açılması gereken özellik ile bir Android telefon yanında Android tablet ya da Chromebook ’a sahip olan şahısların yaşamını daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Android ve Arşiv özelliği yanında bu da alakanızı çekebilir: Yerli otomobil planlayan işletmeden geleceğin traktörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.