Senenin otomobil üreticisi seçilen Kia, “EV 9” için Türkiye tarihi verdi

02.12.2022
0
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Senenin otomobil üreticisi seçilen Kia, “EV 9” için Türkiye tarihi verdi

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan yenilikçi isim Kia, Topgear tarafından senenin otomobil üreticisi seçildi.

2021 senesinde ‘Topgear.com Mükâfatları ’nde EV 6 modeliyle “Senenin Crossover Vasıtayı” mükâfatının sahibi olan büyük üretici Kia, bu sene aynı organizasyondan “Senenin Otomobil Üreticisi” mükâfatıyla dönmeyi başardı. Kia bu mükâfata uzanırken yeni modelleriyle birlikte hem tasarım hem de teknolojik anlamda geleceğe bugünden hazır olduğunu gösteriyor. Bu senenin başında Kia EV 6 ile Avrupa ’da senenin otomobili mükâfatının sahibi de olan marka, daha evvel Red Dot, If Tasarım mükâfatları, J.D. Power gibi pek çok organizasyon tarafından değişik modelleriyle mükâfata layık görülmüştü.

2020 senesinin başında açıklanan Tasarı S stratejisi kapsamında 2027 senesine kadar 14 elektrikli model geliştirecek olan Kia ’nın, EV 6 ve elektrikli Niro modelleri bu strateji kapsamında geliştirilen ilk iki modeli oldu.

Yapılan açıklamaya göre 2022 senesinde Türkiye ’ye gelen EV 6 ve elektrikli Niro ’dan sonra, EV 9 modeli de Avrupa ’yla eş zamanlı olarak gelecek sene 2023 ülkemizde olacak. Elektrifikasyon vizyonu kapsamında yeni modellerle geleceğe hazırlanan dev üretici, küresel ölçekteki satışlarının 2026 ’da yüzde 21 ’ini, 2030 ’daki satışlarının ise yüzde 30 ’unu bütün elektrikli taşıtlardan elde edecek.

Kia ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.