RTX 40 ivedisi evvelinde EVGA, Nvidia ile yollarını ayırdı

02.12.2022
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
RTX 40 ivedisi evvelinde EVGA, Nvidia ile yollarını ayırdı

Nvidia, çok yakında karşımıza GeForce RTX 40 serisini çıkaracak. Bunun evvelinde sürpriz bir EVGA büyümesi oldu.

Ekran kartı devi Nvidia, 20 Eylül tarihinde bir “GeForce Beyond” faalliği yapacak ve burada Lovelace kod ismine sahip yeni GPU mimarisini temel alan RTX 40 ivedisi ekran kartlarını lanse edecek. İşte bu çok merak edilen aktiflik evvelinde ciddi bir sürpriz oldu. Yapılan açıklama ile EVGA ve Nvidia yollarını ayırdı. Bu bağlamda EVGA ’dan RTX 40 ivedisi ekran kartları gelmeyecek. İşletme hali hazırda olan ekran kartlarına olan yardımı ise vermeye devam edeceklerini belirtiyor. Nvidia serüvenini bitiren EVGA, şimdilik AMD ya da Intel tarafıyla da bir ekran kartı ortaklığı kurmuş değil.

Peki bir vakit daha RTX 30 ivedisi ekran kartı yapımına devam edecek işletme neden böyle bir karar aldı? Burada birden fazla neden olduğu aktarılıyor. Misalin Nvidia ’nın öneri edilen satış maliyeti ya da kart yonga maliyeti gibi birçok kilit balakayı EVGA ’ya ya da öteki ekran kartı üreticilerine çok geç aktardığı söyleniyor. Birçok balakanın ancak kartlar ekranlara çıkan Nvidia CEO ’su tarafından tanıtıldıktan sonra öteki işletmelere sevk edildiği iddia ediliyor.

Bu surattan pazarlama mevzusunda ciddi güçlük yaşadığı belirtilen işletmenin, aynı zamanda Nvidia ’nın kendi sattığı Founders Edition ismi altındaki referans ekran kartları sebebiyle en üst seviyede hasar ettiği de söyleniyor. EVGA ’nın birçok öteki firma gibi sürdürülebilir bir yapı için özellikle üst seviye ekran kartları satması ve işletmenin buradaki kâr marjının yüksek olması gerekiyor. Bu alandaki hiçbir işletme düşük seviye ekran kartlarının satışından büyük kazançlar elde edemiyor.

Nvidia ’nın rakiplerle fark yaratmak ismine özelleştirme yapmak için yeterli hareket sahası vermediğini de belirten EVGA yetkilileri, bu kararı dolaysız olarak para odağında almadıklarını söylüyor. Prensiplerine umursayan işletme, Nvidia ’nın “hürmetsiz” bir iş yönetimi ortaya koyduğunu söylüyor. Bunlar sonrasında gerçekten büyük bir adım atan EVGA ’nın, bundan sonra neler yapacağı ise büyük bir merak mevzusu olmuş durumda.

Peki yakında gelecek RTX 40 için neler biliniyor? Yapılan son sızıntılardan bkocamanına göre GeForce RTX 4070 Ti, çıktığı zaman kâğıt üzerinde RTX 3090 Ti kadar güçlü olabilir. Bu gerçekten büyük ses getiriyor ve dikkat topluyor. Bir kaynağa göre kart 7680 CUDA çekirdeği üzerine kuruluyor, 12 GB GDDR6X 192-bit bellek taşıyor ve 400W TDP bedeline sahip.

Sağlam kaynaklara göre RTX 4070 modeli 7168 CUDA çekirdeği üzerine kuruluyor, 10 GB 160-bit bellek taşıyor ve 300W TDP bedeline sahip olacak. RTX 4080 modeli 10240 CUDA çekirdeği üzerine kuruluyor, 16 GB 256-bit bellek taşıyor ve 420W TDP bedeline sahip olacak.

RTX 4090 modeli 16384 CUDA çekirdeği üzerine kuruluyor, 24 GB 384-bit bellek taşıyor ve 450W TDP bedeline sahip olacak. RTX 4090 Ti modeli ise 17920 CUDA çekirdeği üzerine kuruluyor, 24 GB 384-bit bellek taşıyor ve 600W TDP bedeline sahip olacak.

EVGA ve Nvidia büyümesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Karşınızda çok cümbüşlü görünen şahsi erişim taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.