Sony PlayStation VR2 başlığın kalbinde bir MediaTek harekâtçı yer alıyor

22.12.2022
16
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sony PlayStation VR2 başlığın kalbinde bir MediaTek harekâtçı yer alıyor

Sony PlayStation VR2 sanal gerçeklik başlığı için ehemmiyetli bir teknik ayrıntı gündeme geldi. Başlığın arkasında bir MediaTek harekâtçı yer alıyor.

Sony PlayStation VR2 ya da PSVR2, Sony tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan resmî bültene göre 22 Şubat tarihinde 550 dolar maliyet yaftasıyla satışa sunulacak. Genel olarak çok iddialı görünen ürün, MediaTek tarafından duyurulduğu kadarıyla işletmenin geliştirdiği ilk VR harekâtçısini temel alacak. Henüz bu harekâtçı için bir ayrıntı verilmiyor ancak bu vaziyet MediaTek için büyük bir başarı anlamına geliyor. PS5 ’in kendisinde AMD ile çalışan Sony, mobşehir yapıdaki PSVR2 için bu alanda çok kuvvetlenen MediaTek ile ortaklık kurarak Qualcomm ’u kaygı vermiş durumda.

Merak edilen PSVR2 bir süredir faal olarak seri yapımda yer alıyor. Amaçlanan satış yarıyılını kaçırmayacak başlıktan, 2023 ’şan mart ayına kadar en az 2 milyon birim üretilmesi kastediliyor. Bunun böyle pahalı bir ürün için iddialı olduğu, Sony ’nin VR2 ile ilk modelden daha fazla arz bilave ettiği aktarılıyor. Yurt dışında 15 Kasım tarihinde ise ön siparişe açılacak ürün için henüz Türkiye maliyeti ya da tarihi verilmiyor.

Hatırlamak ismine başlık oyunlarda şahısların gözleri önüne Cinematic Mode açıldığı zaman 1080P ’lik bir sanal ekran getirecek. Bu ekranda VR için olmayan oyunlar oynanabilecek ya da PS arayüzünde gezilebilecek. Gösterinin yıldızı olan VR modunda ise toplam 4000 x 2040 piksel çözünürlükte Her göze 2000 x 2040 piksel 90 / 120 Hz arası 360 derece reyin neşe elde edilecek. Modelde kullanılan oturum OLED teknolojisi üzerine kuruluyor başka bir deyişle asıl siyahlar getiriyor.

Başlıkta bir canlı yayın desteği de olacak. Bunun için harici olarak PS5 HD kamerasının alınması gerekecek. Bu kamerayı alan bireyler hem kendilerini hem de reyin görüntüsünü canlı olarak yayınlayabilecek. Bu vaziyet özellikle reyin yayıncılarını çok memnun edecek.

Ürün aynı zamanda başlığı çıkarmadan odaya bakılmasına da imkân tanıyacak. Bu sayede birçok kazanın önüne geçmeyi kasteden Sony, burada şahısların özel reyin alanı belirlemesine de izin verecek. Bu alanın uç noktalarında kullanıcı görsel ve sesli olarak çarpma / düşme risklerine karşı uyarılacak.

Çıktığında 20 ’den fazla büyük sayılacak oyuna ev sahipliği yapacak ve ilk safhada Resident Evşehir Village, The Walking Dead: Saints and Sinners Ch2, No Man ’s Sky ve Horizon Franchise gibi üretimler ile ses getirecek başlık için daha sonra şu oyunlar da gelecek:

-The Dark Pictures: Switchback VR-Cities VR Enhanced-Crossfire: Sierra Squad-The Light Brigade-Cosmonious HIgh-Hello Neighbor Search & Rescue-Jurassic World Aftermath Collection-Pistol Whip VR-Zenith: The Last City-After the Fall-Tentacular

PSVR 2 ile PSVR için çıkan oyunlar oynanmayacak. Bu mevzuda geriye dönük bir geçim sağlanmadı ancak buna üzülen çok fazla bireyin olmayacağı düşünülüyor. PSVR için çıkan oyunların çoğu özellikle grafiksel açıdan iyi bir tecrübe sunamıyor.

Sony PlayStation VR2 maliyeti yanında bu da ilginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.