Suçlu PC pazarı; Intel büyük bir işten çıkarma planlıyor

18.06.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Suçlu PC pazarı; Intel büyük bir işten çıkarma planlıyor

Harekâtçı devi Intel, bu sefer negatif bir haberle gündemde yer alıyor. İşletme yakında çok sayıda çalışanı ile yollarını ayıracak.

Ortaya çıkan henüz işletme tarafından doğrulanmamış haberlere göre Intel yakında binlerce çalışanını işten çıkaracak. Bu makûs büyümenin artta söylendiği kadarıyla 2022 senesinde 2021 ’e oranla yavaşlayan ya da başka bir deyişle ufalan PC pazarı yer alıyor. Şu an 113 binden fazla çalışan sahip olduğu aktarılan harekâtçı devi, işten çıkarmayı özellikle satış ve pazarlama tarafında yapmayı amaçlıyor. İşletmenin daha evvel de büyük işten çıkarmaları olmuştu. Misalin 2016 senesinde Intel bütün 12 bin şahısla yollarını ayırmıştı.

Intel, daha evvel de bütün tersi bir haberle gündeme gelmişti. İşletme geçtiğimiz ay “dünyadaki en büyük silikon imal merkezi” olarak geçen en az 20 milyar dolar tüketilecek ehemmiyetli bir yatırım haberi ile gündemde büyük ses getirmişti. ABD Ohio merkezli olarak kurulacak bu kuruluşun bütün 1.000 dönüm alana yayılacağı belirtilmiş ve burada iki değişik yonga imal kuruluşunun kurulacağı aktarılmıştı.

Hatta işletme bunu bir başlangıç olarak tasarlamıştı. Kuruluşun daha sonra 2.000 dönüme çıkarılacağı ve sekiz değişik fabrikaya ev sahipliği yapacağı söylenmişti. Daha sonra Intel ’in tasarlanan kuruluşun yalnızca ilk safhasını kurabilmek ismine en az 7 bin çalışana lüzumu olduğu ortaya çıktı.

Bu alandaki işgücü beceriksizliği sebebiyle bu kadar çalışanı bulabilmesi kolay olmayacak ve bu gidişat sebebiyle fabrikayı kurma düzeyinde gecikmeler yaşayabileceği iddia edilen Intel, fabrika bittikten sonra ilk düzeyde 3 bin kadar personel ile yapıma başlayacak. Her şey yolunda giderse inşa çalışmalarına 2022 ’nin sonunda başlamak isteyen işletme, asıl yonga yapımına ise 2025 evvelinde başlamayı düşünmüyor.

Intel haberleri gibi bu da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.