Farklı yapısıyla öne çıkan tamamen elektrikli deniz uçağı [Video]

25.05.2023
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Farklı yapısıyla öne çıkan tamamen elektrikli deniz uçağı [Video]

Günümüzde birçok değişik elektrikli uçak üzerinde çalışılıyor. Süreçte dikkat toplayan bir elektrikli deniz uçağı da yer alıyor.

Mühendisler, geleceğin erişim taşıtları için esrarengiz çalışmalar yapıyor. Bunların son yarıyılda en çok dikkat toplayanlarından birisi elektrikli deniz uçağı REGENT Seaglider oldu. “Foil yüzgeç” esasında hazırlanan Seaglider, hem bir hava vasıtayı hem de deniz vasıtayı olarak görev yapıyor. Birçok benzerinden değişik olarak çok yüksekten uçması için tasarlanmayan hibrit hava vasıtayı, deniz yüzeyinin biraz üstünde Kendi kanat sarihliği kadar yol alıyor ve özel tasarımı sayesinde yüksek sürat ile yüksek yararı bir araya getiriyor.

Yapılan açıklamaya göre ticari hale getirilecek REGENT Seaglider ile 14 şahıs bütün 300 kilometre/s süratte deniz üstü uçuş yapabilecek ve 300 kilometre kadar tamamen elektrikli erim elde edebilecek. Peki bu asıl olabilecek mi? Şirket kısa süre evvel hazırlanan bir Seaglider prototipi ile ilk uçuş gösterimini reelleştirdi.

Yukarıyadaki videoda ilk defa uçarken karşımıza çıkan elektrikli deniz uçağı, bu sınamada uzaktan özerk olarak hakimiyet edildi ve yapılan açıklamaya göre beklentilerin ötesinde bir performans ortaya koydu. Bütün boyutlu prototip ile insanlı uçuş sınamalarına 2024 itibarıyla başlamayı amaçlayan REGENT, geliştirme çalışmaları için ciddi yatırımlar da alıyor.

İleride 150 şahsı taşıyabilecek benzer hava taşıtları üzerinde de çalışmak isteyen REGENT, bu elektrikli modeller ile deniz üstü yolcu taşımacılığını daha süratli, pak, sessiz ve tehlikesiz hale getirmek istiyor. Bunun başlangıcı ise bütün olarak 2025 senesinde olabilir.

Farklı yapısıyla öne çıkan tamamen elektrikli deniz uçağı [Video]

Dikkat toplayan elektrikli deniz uçağı yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.