Volvo Cars CEO ’su: “Tamamen özerk geleceğe mani teknoloji olmayacak”

24.01.2023
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Volvo Cars CEO ’su: “Tamamen özerk geleceğe mani teknoloji olmayacak”

Volvo Cars ’ın CEO ’su Jim Rowan, kesintisiz daha iyi hale gelen özerk sürüş sistemleri özelinde bazı açıklamalarda bulundu.

Günümüzde birçok otomobil modeli gelişmiş özerk sürüş sistemlerine sahip. Kamera, radar, LiDAR ya da öbür bazı sensörlerden efor alan bu taşıt sistemleri, artık şehir içinde ya da uzun yollarda sürücülere büyük destekler sağlayabiliyor. Bu sistemler vasıtayı kendi başına sürebiliyor, otomatik fren yapabiliyor, vasıtayı şeritte tutabiliyor ya da otomatik fren yapabiliyor. Ancak bu sistemlerin en gelişmiş olanları bile henüz müthiş vaziyette değiller. Bu surattan da bütün özerk sürüş sistemlerine halen legal izinler verilmiyor, mevcut özerk sürüş sistemlerinin kesinlikle sürücü himayesinde kullanılması gerekiyor. İşte bütün olarak bu mevzuda konuşan Volvo Cars ’ın CEO ’su Jim Rowan, bütün özerk sistemlerin hali hazırda birçok vaziyet için hazır olduğunu ancak bunlara yakın yarıyılda genel çaplı kullanım için legal izin verilmeyeceğini düşündüğünü belirtiyor.

Jim Rowan, süreç hakkında verdiği beyanatta “Bütün özerk için teknoloji mevcut” dedi ve ilave etti: “Elbette değişik süratler, değişik şartlar vs. söz mevzusu ancak günümüzde bir otomobili tamamen özerk kullanabiliyor muyuz? Evet. Peki tertip etmeler buna izin veriyor mu? Hayır. Bu surattan bütün özerğin benimsenmesinin önündeki maninin teknolojiden çok tertip etmeler olacağını düşünüyorum.”

Jim Rowan, bütün özerk sürüş teknolojilerine başlangıçta otobanlar üzerinde özel belirlenen rotalarda izin verileceğini ve bu vasıtaların taksi hizmeti odağında kullanılacağını düşündüğünü belirtiyor. Mekteplerin ve yol çalışmalarının olduğu, her gün pek çok farklılığın yaşandığı bir şehrin içinde bütün özerk sürüşün çok uzak bir olasılık olduğunu aktaran CEO, süreç hakkında haklı görünüyor ancak teknoloji süratle büyüyor. Günün bcerahatte teknoloji insanlardan daha iyi hale gelecek, o zaman gelecek legal izinler ile süreç hakikate dönüştürülmeye başlanacak. Biliyorsunuz şimdiden direksiyonsuz vasıtalar planlanıyor, internet devi Google belirli bölgelerde Waymo üzerinden sürücüsüz vasıtalar ile taksi hizmeti veriyor.

Volvo Cars ’ın CEO ’su Jim Rowan tarfından yapılan açıklamalar tanında bu da alakanızı çekebilir: GMC imzalı adaleli elektrikli bisiklet HUMMER EV

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.