BMW, elektrikli otomobillerinde katı hal bataryayı yarıyılını çok geç başlatacak

24.01.2023
19
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
BMW, elektrikli otomobillerinde katı hal bataryayı yarıyılını çok geç başlatacak

Elektrikli otomobil pazarının esasını gelecekte katı hal bataryayı sistemleri oluşturacak. Bu alanda BMW de etkin olarak çalışıyor.

Günümüzde birçok elektrikli otomobil modeli oldukça iyi erim kıymetleri sunuyor. Ancak bu bir başlangıç ve katı hal bataryaları ile çok daha aşırısı yolda bulunuyor. Gelecekte lityum-iyon bataryaların yerini alacak bu bataryalar üzerinde çok uzun zamandır BMW, Ford, QuantumScape, Solid Power ve Samsung gibi adlar etkin olarak çalışıyor. Lityum-iyon bataryalardan daha tehlikesiz olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu yeni nesil batarya teknolojisi, daha uzun müddet kullanım süresi sağlıyor ve zorlu koşullara da çok daha dayanıklı. Alanda devrim yaratması bilave edilen katı hal bataryaları, lityum iyon bataryalardan birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 800 kilometre gibi erimleri standart hale getiriyor.

Bu mevzuda adım atan işletmelerin başında BMW geliyor. Teknoloji üzerinde uzun zaman çalışan Solid Power şirketi, kısa müddet evvel BMW ile olan ortaklıklarını bir adım ileriye taşıma kararı aldı. Solid Power ’ın katı hal bataryayı mevzusundaki araştırma / geliştirme, hücre tasarımı ve yapım uygulamalarının lisansını alan BMW, kendi prototip batarya hücrelerini üretmek için şirketin kaptan yapım hattını Almanya ’daki kendi kuruluşunda kullanmayı kastediyor. İki üretici aynı zamanda geleceğe müteveccih ortak Araştırma Ve Geliştirme çalışmaları yapacaklarını da açıklıyor.

Ancak bu ortaklığın meyveleri çok geç bir araya gelecek. Yapılan açıklamaya göre Solid Power katı hal batarya misalleri BMW ’ye 2023 içerisinde gelecek, bu mevzuda gösterim yapılacak prototip taşıt 2025 senesinde yollara çıkarılacak, kat hal bataryasına sahip ilk seri yapım BMW elektrikli taşıt ise 2030 senesinde yollara çıkarılacak. İşletmenin Solid Power haricinde bir işletme ile katı hal adımı atması bilave edilmiyor, bu bağlamda 2030 seneyi gerçekten çok uzak gözüküyor. Yakında elektrikli taşıtlarında “Gen6 Li-Ion” bataryalara sahip taşıtları pazara sunacak Alman devi, katı hal bataryalarının halen geniş çaplı kullanımdan uzakta olduğunu bir defa daha gözler önüne seriyor.

Ortaklık mevzusunda Solid Power COO ’su Dr. Derek Johnson şunları aktarmıştı: “Son yedi yıldır Solid Power ’ın geliştirdiği teknolojilere güçlü bir destek gösteren BMW ile ilişkimizi ilerletmekten büyük coşku dinliyoruz. Bu genişletilmiş ortaklığın ve artan iş birliğinin Solid Power ’ın teknoloji gelişimine dinlenen güvenin bir göstergesi olduğuna inanıyoruz.” BMW ve Ford, Solid Power şirketine geçtiğimiz sene ortak olarak bütün 130 milyon dolarlık bir yatırım yapmışlar ve alana verdikleri ehemmiyeti göstermişlerdi.

BMW, Solid Power ve katı hal bataryayı atakları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.