Yarı insansı robot Cassie, koşuda Guinness rekoru kırdı [Video]

30.11.2022
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yarı insansı robot Cassie, koşuda Guinness rekoru kırdı [Video]

Bel üstü olmadığı için yarı insansı robot diyebileceğimiz Cassie, 100 metrelik koşuda sınıfının Guinness rekorunu kırdı.

Cassie uzun zamandır gündemde yer alıyor. Öbür insansı robotlardan daha küçük ve yukarıyada da söylediğimiz gibi yarım yapıda olan robot, bizim gündemimize ilk kez belirlenen bir rotada 5 km boyunca koşabilmesi ile gelmişti. Bu sayının oldukça iyi olduğu aktarılmış, robotun 5 kmlik yolu rastgele bir destek bağlantısı olmadan Bazı düşme gidişatları olmuştu 53 dakikada geçtiği ve süreci tek şarjla tamamlayabildiği aktarılmıştı.

Bu süreci uzaktan insan hakimiyeti ile yerine getiren başka bir deyişle özerk olmayan ve sürati hiç de fena olmayan Cassie, bugün 100 metre rekoru ile gündeme geldi. Robot, 100 metreyi spesifik olarak 24,73 saniyede geçerek kendi sınıfında Guinness Dünya Rekoru kırdı. Cassie hakikatinde burada kendi rekorunu oluşturmuş oldu.

Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere fazla süratli olmayan insansı robot Cassie, buna karşın dikkat toplamayı başarıyor. 100 metre koşuda “reel insan” rekoru ise 9.58 derecesi ile Usain Bolt ’ta yer alıyor. Robotların günün bcerahatte bunu geçmesi oldukça mümkün görünüyor.

Cassie elbette yalnızca koşması için planlanmıyor. Araştırma ekibi bu robotun günün bcerahatte ambarlarda çalışmasını istiyor, aynı zamanda robotun konutlarda insanlara dayanakçı olmasını hedefliyor.

Yerleşik sensörler ve motor sistemleriyle gösterdiği koşu performansı oldukça iyi olan robot, Oregon State University ile bağlantılı olarak Agility Robotics şirketi yer alıyor. Bu robotu Agility Robotics ortaklığında otomobil devi Ford da kullanmıştı. Ford tarafından özelleştirilen bu robotun artta da “geleceğin kargo teslimat sürecimi kurmak” yer alıyordu.

Bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.