Xiaomi 210W HyperCharge ile 4.300 mAh pil 9 dakikada doluyor

30.04.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Xiaomi 210W HyperCharge ile 4.300 mAh pil 9 dakikada doluyor

Çin merkezli dev teknoloji şirketi Xiaomi, süratli şarj mevzusunda hep iddialı oldu. Ancak 210W HyperCharge ile hudutlar zorlanıyor.

Dün Xiaomi tarafından tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz Redmi Note 12, Redmi Note 12 Discovery Edition, Redmi Note 12 Pro ve Redmi Note 12 Pro Plus modelleri tanıtıldı. Bu modeller arasında en çok dikkat toplayan ise Redmi Note 12 Discovery Edition oldu. Zira bu model 210W HyperCharge şarj teknolojisi üzerine kuruluyordu. Bu teknoloji ile telefonun 4.300 mAh kapasitesindeki bataryayı yalnızca 9 dakikada tamamen doldurulabiliyor. Bu gerçekten çok dikkat toplayan ve alanda üst seviyeyi belirleyen teknoloji hakkında Xiaomi şunları aktarıyor:

“Bu kadar yüksek güçlü bir süratli şarj elde etmek için uslu telefonun, batarya hücresinin, şarj makinesinin ve süratli şarj kablosunun tasarımı tamamen yenilendi. Bunun için telefonda üç adet 100W süratli şarj yongayı kullanıldı ve bunlar ayrı noktalara dağıtılarak ısı imali eksiltildi ve yüksek güçlü süratli şarj süresi had safhaya çıkarıldı.

Batarya tarafında, Redmi Note 12 Discovery Edition 10C çift hücreli bir batarya kullanıyor ve yeni bir yapım süreci kullanılarak hazırlanan malzemelere ve optimize edilmiş yapısal tasarıma sahip. Ayrıca MTW teknolojisi, ultra ince kaplama ve ultra düşük viskoziteli elektrolit gibi en son teknolojiler de şarj ve deşarj kapasitesini büyük miktarda iyileştirmek için bir araya getirildi.

Şarj makineyi, efor yoğunluğunu büyük miktarda artıran çift GaN tasarımını benimsiyor ve yeni özelleştirilmiş 10.5A özellikli süratli şarj kablosu, 120W / 6A kabloya mukayeseyle yüzde 75 daha yüksek akım kapasitesi sunulan 70mΩ ’luk ultra düşük bir empedans bedeline sahip.”

Tüm bunlar bir araya getirilerek oluşturulan 210W HyperCharge süratli şarj altyapısı, yüksek olasılıkla yakında Redmi yanında Xiaomi uslu telefon modellerinde de yer alacak. Bu mevzuda sektörü sarih ara biçimde sollayan Xiaomi, sistemin oldukça ehemmiyetli “batarya sıhhati” kısmına ise değinmeyi seçim etmiyor.

Bu stil süratli şarj sistemleri bataryaların ömrünü daha yavaş sistemlere göre daha süratli biçimde harcıyor. Ancak günümüzde çoğu şahıs batarya ömrü bitmeden telefonunu değiştirmiş oluyor ya da batarya başkalaşımı yapanlar oluyor. Ayrıca özellikle Redmi Note 12 serisindeki gibi uygun maliyetli telefonlarda kimsenin batarya sıhhatini mesele edeceğini düşünülmüyor.

Bu arada Xiaomi ’nin reel kablosuz şarj üzerinde çalıştığını da ek balaka olarak belirtelim. Şirketin rakipsiz olmadığı bu mevzudaki tasarılarına buradan ulaşabilirsiniz.

210W HyperCharge teknoloji yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.